Příběh svaté Barbory: Proč si ho každoročně připomínáme a jak se tento zvyk slavil dřív?

Příběh svaté Barbory: S Vánoci se pojí mnoho tradic a pověstí. Patří mezi ně i barborky na vánočním stole, které se trhají ovšem mnohem dříve, aby stihly vykvést. A to nejčastěji 4. prosince. Vybrat si můžete ze spousty dřevin a při správné péči vám větvičky napoví, kdy se vdáte, nebo v jakém měsíci vás navštíví štěstí. V každém případě však vykouzlí magickou vánoční atmosféru.

Svatá Barbora uvězněná ve věži

Podle nejznámější legendy se svatá Barbora narodila na přelomu 3. a 4. století v Nikomédii (v dnešním Turecku) bohatému kupci Dioskurovi. Otec, zapřísáhlý odpůrce křesťanů, nechal dceru uvěznit ve věži, aby ji ubránil před křesťanským učením. Jeden ze sloužících byl však skrytý křesťan a Barbora propadla křesťanské víře. Ve věži ji navštívil kněz, od kterého se nechala tajně pokřtít. Když se to dozvěděl její otec, nechal ji mučit a sám ji mečem sťal.

Foto: Pixabay

Na poslední cestě Barborka uchopila větvičku, která poté v zimě vykvetla. Ještě v 19. století chodily v den sv. Barbory ženy převlečené za “Barborky” po českém venkově. Nosily s sebou metličku na zlobivé děti a pro ty hodné dobroty. V navštívených rodinách předváděly výjevy ze života sv. Barbory, zpívaly, modlily se, zlobivé děti postrašily a hodné odměnily. Tento zvyk byl nahrazen o dva dny pozdějším svatým Mikulášem.

Příchod Ježíše i blížící se svatba

Zachoval se však zvyk trhání barborek, větviček různých dřevin, které jsou nejen vzpomínkou na mučednici, ale symbolizují i příchod Ježíše Krista. Jejich původním významem však bylo připomenutí zimního slunovratu, kdy zaniká zima a začíná příchod jarních květů a nového života.

Zdroj: https://living.iprima.cz/zahrada-dnes-je-svate-barbory-uriznete-si-barborky-vite-co-vse-umi, https://www.prozeny.cz/clanek/dnes-trhejte-barborku-vykvete-vam-na-vanocni-stul-52074

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.