Polské město Čenstochová patří k nejvýznamnějším poutním místům v Evropě, a to díky Černé Madoně

V adventním a vánočním časem si cestu do kostela často najdou i ti, kteří se obvykle považují za nevěřící. Pravda je, že právě zde dýchá ta pravá duchovní atmosféra s Vánoci spojená, jež vám nevykouzlí ani ten nejkrásněji vyzdobený byt a plno dárků pod stromečkem. Možná si také vy zajdete na půlnoční mši nebo dětem či vnoučatům ukážete v kostele jesličky s narozeným Ježíškem. Z hlediska duchovního je zajímavým místem polské město Čenstochová a jeho Jasná Hora s paulánským klášterem, který ročně navštíví na pět milionů poutníků nejen z Polska, ale také z České republiky.

Čenstochová jako nejvýznamnější polské poutní místo

Město Čenstochová bylo založeno jako řada jiných také ve 13. století. Jeho název pochází ze slovanského jména Čenstoch. Slavný klášter zde byl na Jasné Hoře vybudován již ve 14. století. Jeho největším lákadlem je ikona Panny Marie Čenstochové, tzv. Černá Madona, jež pravděpodobně vznikla v Byzancii někdy mezi 6. a 9. stoletím. Představuje Pannu Marii s Ježíškem.

Legenda však vypráví, že obraz byl namalován apoštolem evangelistou svatým Lukášem na cedrové desce stolu domu Panny Marie v Nazeretu. Obraz prý našla císařovna svatá Helena v roce 326 v Jeruzalémě a přivezla ho do Konstantinopole. Podle historických pramenů ikonu přivezli z Konstantinopole na Rus, pak se dostala do ukrajinského Belzu, kde se ho počátkem 14. století zmocnili Poláci. Do Čenstochové se ikona dostala v roce 1384.

Jasna Hora v Čenstochové. Foto: Pixabay

Národní svatyně a častý cíl turistů a poutníků

Černé Madoně se přisuzuje podíl na záchraně kláštera během švédské invaze do Polska v roce 1655. Po porážce Švédů se Matka Boží Čenstochová stala ochránkyní Polska a národní mariánskou svatyní, kterou je dodnes.

S obrazem Černé Madony je také svázána turistika v Čenstochové. Kromě samotné ikony je ale možné v tomto poutním městě navštívit další zajímavá místa. Najdete tu dvanáct kostelů, židovský hřbitov, Muzeum historie železnice, Muzeum výroby zápalek, Městskou galerii umění.

Věděli jste, že Čenstochová je rodištěm českého skladatele a pedagoga Karla Janečka (1903-1974), jenž patří mezi nejvýznamnější hudební teoretiky 20. století?

Zdroj: https://ara.cz/polsko/klaster-jasna-hora-v-czestochowe; https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Censtochov%C3%A1

Promenáda v Čenstochové. Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.