Kdy chodí Barborka – v jakém termínu se na oblíbenou světici těšit a jaké zvyky se k její obchůzce váží?

Kdy chodí Barborka: Tradice svaté Barborky se uchovala už málokde. Na celé čáře ji převálcoval svatý Mikuláš. Přesto jsou ještě některé obce na Moravě, kde se tato tradice udržela. Dříve tam byla zcela běžná. Bíle oděné ženy a dívky chodily v houfu s věnečky a závoji na hlavě. Někde si také namáčely obličeje do mouky nebo sčesávaly vlasy dopředu, aby byly děsivější.. Na věncích a kolem pasu měly rolničky a zvonečky, v jedné ruce metlu na zlobivé děti a v druhé košíček se sladkými srdíčky pro ty hodné.

Jak je to s tradicí v českých zemích

V Čechách také ještě v některých rodinách svatá Barborka chodí, ale děti si dávají za okno punčošky a ty větší talíř. Barborka je přes noc naplní. Když zlobily, dostanou uhlí, cibuli, brambory a podobně. Pro ty hodné má v zásobě ovoce a různé skladkosti.

Kdy Barborka naděluje? Už to bude brzy

Pokud chcete u Vás doma obnovit tradici svaté Barborky, vězte, že chodí po zemi v předvečer svého svátku, tedy 3. prosince.

Foto: Pixabay

Kdo byla svatá Barbora

Legenda říká, že Barborka byla dcerou bohatého kupce a žila v době pronásledování křesťanů, asi kolem roku 300 n. l. Její otec byl proti křesťanství, ale jeho dcera tajně přijala křesťanskou víru. Za to jím byla mučena a sťata. Po mnoha zázracích, které se jí připisují, byla prohlášena za svatou a je patronkou několika řemesel, zejména horníků. Je také ochránkyně dětí.

Tradice trhání větviček a jaké zvyky dodržovat

Se svátkem Barbory 4. prosince se nese spousta tradic a pranostik. Nejznámější je asi trhání větviček „barborek“. Dříve tradice říkala, že když svobodná dívka utrhne na sv. Barboru třešňovou větvičku a na Štědrý den jí vykvete, do roka se vdá. Musela se však o ni dobře starat, jedním z obyčejů bylo, že ji dívka „polévala vlastní hubou“. V dnešní době si lidé také trhají větvičky, a to nejen třešní. Bývají však spíše symbolem štěstí, pokud na Vánoce rozkvetou.

Některé pranostiky

  1. O svaté Barboře leží sníh na dvoře
  2. Jaké je počasí na sv. Barboru, takové bude do Vánoc
  3. Po svaté Baruši střez nosu a uší

 

Zdroj: https://primadoma.cz/clanek-93291-svatek-svate-barborky-pripada-na-4-prosince

https://www.styl-zivota.cz/zivotni-styl/chodi-barbora-nezapomente-na-puncochu-a-vetvicku-do-vazy, https://primanapady.cz/clanek-145193-jaka-tradice-se-vaze-ke-svate-barbore

https://www.frekvence1.cz/clanky/zpravy/zapomenute-tradice-co-delali-nasi-predci-na-sv-barboru.shtml, https://zeny.iprima.cz/zivotni-styl/svata-barbora-a-jeji-tradice-co-vesti-vetvicky-ve-vaze-a-kdo-byly-barborky

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.