Primošten

Primošten: Jedno z nejatraktivnějších letovisek Chorvatska

Chorvatsko patří k nejoblíbenější letní destinací Čechů. Někteří se rok co rok vrací stále na to stejné místo, jiní poznávají i další kouty tohoto přímořského státu. Ovšem tím nejvíce navštěvovaný a nejatraktivnějším turistickým letoviskem je Chorvatský Primošten nebo Raduča v zátoce Luka v Severní Dalmácii.

Nejen turismus

Na poloostrově Raduča jsou pouze hotely, restaurace a sportoviště. Naopak Primošten má téměř 3 tisíce obyvatel a místní obyvatelé se nezabývají jen turismem, ale i pěstováním vinné révy, olivovníku nebo rybolovem. Primošten byl původně s pevninou spojen jen padacím mostem. V 16. Století však most nahradil umělý násep a byl překlenut, přemostěn, z čehož takto vznikl název města Primošten.

Jachty a víno

Primošten je stále obklopen starobylými hradbami, obranými věžemi, které sloužili proti nájezdům Turků. Jednou městskou bránou vejdete do historického centra. Historickému centru vévodí náměstíčko, jakožto dějiště všech společenských a kulturních akcí a také kostel Sv. Jiří. Dva kilometry od centra ve vinohrady obklopené zátoce najdete přístav Marina Kremik. Jedná se prý o nejbezpečnější přístav na Jadranu. Pro jachtaře je tady na pevnině připraveno 150 stání i s přípojkou na elektřinu a vodu. Mnoho lidí tak zde tráví i celé léto a občas si vyjedou na vyjížďku na některý z neobydlených ostrůvků.  Nemíří sem však jen jachtaři, ale i milovníci vína. V nabídce jsou jak prohlídky vinohradů, tak ochutnávky vína.

Pláže

Tím, ale hlavním tahákem, proč lidé do Dalmacie a Primoštenu jezdí, je moře a pláže. Pláže jsou tu dvě  Velika a Mala Raduča. Tyto pláže mají pozvolný sestup do moře, takže jsou vhodné pro děti i seniory. Na milovníky aktivního odpočinku také nebylo zapomenuto. Mohou hrát tenis, volejbal, minigolf nebo nejrůznější atrakce na vodě. Pláže doplňují i restaurace a bary, takže když dostanete žízeň nebo hlad, nemusíte chodit daleko.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *