kalendář

Přírodní zajímavosti Mexika: vroucí vodopád i pláž lásky

Když se řekne Mexiko, každému se vybaví tequila, barevné kroje a veselí. Z přírody to budou pouště a kaktusy, případně krásné pobřeží. To ale není všechno. Tato zajímavá středoamerická země nabízí nevídané přírodní krásy, o kterých mnohdy neví ani zkušení cestovatelé.

Nevado de Toluca

Takovýto poetický název nese obrovská sopka, která leží kousek od hlavního města Mexico City. Je čtvrtou nejvyšší horou Mexika a zároveň je to významné archeologické naleziště. Pokud kalderu tohoto vulkánu navštívíte, vězte, že budete ohromeni. Zdejší jezera (Sluneční a Měsíční) a krajina celkově jsou rájem pro fotografy.

sopka mexikoNevado de Toluca: foto Unsplash

Cenotes na Yucatánu

Španělský výraz cenote označuje laicky řečeno zatopenou krasovou nádrž, kdy se v jeskyni stéká podzemní voda a postupně rozkládá vápenec kolem. Vznikne tak jakási propadlá jáma se strmými stěnami plná křišťálově čisté vody. A právě takových je na Yucatánu hned několik. Většinou jsou dobře přístupné turistům a můžete se v nich (za poplatek samozřejmě) vykoupat. Ale pozor, voda je vážně studená.

cenote

Cenote: foto Pixabay

Playa del Amor

Playa del Amor (česky Pláž lásky) se nachází na ostrovech Marietas, které jsou součástí Mexika. Na tuto krásnou pláž se lze dostat pouze po vodě, protože vznikla v prohlubni ostrova. Její původ ale nejspíš není přírodní. Na souostroví Marietas totiž v minulosti prováděla mexická armáda testování zbraní. Za vznikem Pláže lásky tedy nejspíš stojí bomba. To by vás ale nemělo odradit od návštěvy. Zapálení zoologové si zde také přijdou na své. Pozorování želv, velryb či delfínů totiž není v okolí souostroví ničím ojedinělým.

Hierve el Agua

Název této přírodní zajímavosti se dá do češtiny přeložit jako „vroucí voda“, ale toto sousloví příliš nezachycuje skutečnost. Voda přesycená minerály zde sice teče, ale „vodopád“ tvoří právě ty usazené minerály. Na některých útesech se vytvořily i přírodní bazény, ve kterých se lze koupat. Pokud plánujete návštěvu Mexika, určitě si vyhraďte den i na toto kouzelné místo.

Zdroj: https://www.boundlessroads.com/cenotes-yucatan/

Kalendář: Náhledové foto Pixabay

Cestování mě nabíjí energií, ať už jsou to výlety po Česku nebo za exotikou. Navštívila jsem už mnoho zajímavých míst a ráda vám je představím.

1 komentář

  1. miztli Odpovědět

    Tak španělský výraz cenote není vůbec španělský, ale je to slovo z několika mayských jazyků, kterýhc je 34, například lakantuun, itzá, yucateco a další.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *