Apokalypsa

Tunguzská záhada: Výbuch větší než v Hirošimě dosud nebyl vysvětlen

Představa krásné Sibiřské přírody láká spousty z nás. Když si ale představíme klidné letní ráno přerušené obří detonací, zrovna dvakrát dobře vám po těle zřejmě nebude. Přesně to se stalo v roce 1908. Došlo k výbuchu, který doslova zamotal hlavu nejednomu vědci. Stala se totiž poměrně známá, leč dodnes nevysvětlitelná aféra. Tunguzská záhada. V čem vlastně spočívala a co se o ní aktuálně ví?

Pekelná koule s ohnivým ocasem

Psalo se 30. července roku 1908. Zdejší rolníci pracovali jako obvykle, nicméně na obloze uviděli těleso válcovitého charakteru, které se vyznačovala doslova oslepující zářivou bílou barvou a ocasem, který hořel. Výška letu objektu se pohybovala od 6 do 10 km a kolem sedmého hodiny ranní se vše proměnilo v obří ohnivou kouli.

Tunguska

Zničený les po výbuchu: Foto Leonid Kulik https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tunguska_Ereignis.jpg 

Likvidace oblasti o rozloze 2 000 km čtverečních

Výbuch byl neskutečně masivní. Vždyť dokázal zničit oblast o ploše 2 000 km čtverečních. Jen pro představu, jedná se o plochu, která je větší než rozloha New Yorku. Při výbuchu bylo zlikvidováno 80 milionů stromů. Hodně zajímavé je i porovnání síly výbuchu s atomovou bombou. Energie objektu byla vědci odhadnuta na 25 megatun. Atomová puma z Hirošimy měla 15 kilotun. Požáry byly hašeny ještě několik týdnů poté. Dokázaly spolknout zhruba 10 000 km čtverečních tundry v okolí výbuchu.

Příčina výbuchu? Neznámá…

K detailnějšímu průzkumu výbuchu došlo až po 19 letech od samotné detonace. Předtím se nezjistilo vůbec nic. Místo předpokládaného dopadu výbušniny ale nebylo nijak výrazně narušené. Neexistoval kráter ani úlomky výbušniny.

Místo výbuchu

Místo výbuchu: Denys https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tunguska-Map-fr.svg

Teorií je spousta

Bezesporu. Tradičně se hovoří především o pádu meteoritu. Nicméně podle mnohých závěrů šlo třeba také o:

 • explozi atomové bomby,
 • nehodu kosmické lodi,
 • mimozemšťany,
 • utržení kousku Slunce,
 • exploze mraku zemního plynu
 • a mnohé jiné.

Tlak vzduchu jako viník?

Možná, k podobným výbuchům mnohem menšího ražení, kdy byl meteorit velikosti cca kamionu, došlo i jinde v USA. Nejpravděpodobnějším viníkem záhadného výbuchu byl podle všeho asteroid mající průměr kolem 200 m. Ten se mohl přiblížit k naší planetě na vzdálenost cca 10 km. Poté se odrazil zpět. Tlaková vlna pak způsobila onu neskutečnou spoušť. Zdali to tak ale skutečně bylo, nikdo dnes přesně neví.

Zdroje info: https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2333242-tunguzska-katastrofa-se-pred-sto-lety-otiskla-do-pameti-stromu-cesti-vedci-odhalili
https://theconversation.com/mystery-solved-meteorite-caused-tunguska-devastation-15154
https://www.scientificamerican.com/article/the-tunguska-mystery/

Výbuch: Ilustrační náhledové foto Pixabay

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

10 komentářů

 1. Luhor Odpovědět

  Výbuch v Hirošimě měl 15 kilotun TNT, což je 1000X méně, než uvádí článek. Takže výbuch v Podkamenné Tunguzce byl 2000x silnější. Raději to nečíst.

 2. Jan Tauš Odpovědět

  Výbuch v Tunguzce je dávno vysvětlen, bohužel média na to nereflektují. Šlo o jaderný výbuch odhozeného vadného pohonného generátoru kosmické lodi, která několik dní obíhala po nízké oběžné dráze kolem Země, kde hledala pomoc v nouzi. Technický stav obyvatel Země však v roce 1908 ještě nemohl nic nabídnout. Obíhající koráb byl zaznamenán i na observatoři na Lomnickém štítě v Tatrách a je zaznamenán v dokladech. Po celé Zemi, díky vysoké ionizaci v důsledku úniku radioaktivních látek generátoru byly zaznamenány světlé noci, kdy např. v Londýně o půlnoci bylo možné jako na mnoha dalších místech číst noviny. Tesla v té době
  dokonce zaznamenal radiové signály, které směroval k Marsu a zmínil se o nich na veřejnosti.
  Protože kosmická loď s návštěvníky nenašla pomoc, odhodila v oblasti,kterou vyhledala, s nízkým počtem obyvatel generátor, který explodoval. Loď poté s planetárními motory pokračovala do oblasti patomského pohoří, kde se pomocí protimeteoritického štítu zavrtala do 100 m hloubky, čeká tam dodnes. Patomský kráter se vyznačuje stále v této hloubce, kde bylo těleso prokázáno mnoha měřeními, mikrootřesy, to znamená, že původce tunguzského
  výbuchu je zde stále aktivní. Je nutné loď odkrýt, hloubka je nepatrná a kontaktovat. Místo enormních nákladů do zbrojení by Rusko mělo vynaložit pár zlaťáků na bagr a pár náklaďáků, navršené kamení rozvézt směrem k nejbližší vesnici na silnici a objasnit tak co se v roce 1908 stalo a kdo je původcem. Náklady by byly minimální.
  Bližší údaje – Patomský kráter.

 3. Jan Tauš Odpovědět

  ÁÁAAAAAAAAA už to je tady, veškerá vysvětlení o meteoritech, kometách, mračnu komárů,
  sněhové kouli a dalších nesmyslech, pocházející dokonce i od našeho vysokého odborníka
  RNDr. Jiřího Grygara, jsou nesmyslnosti. Dráha letu, provedené korekce vpravo a vlevo,
  úhel letu nad Zemí, optická pozorování, charakter výbuchu, svědectví mnoha svědků v té době žijících, mluví jednoznačně o výbuchu pohonného jaderného zařízení kosmické lodi. Nebo snad Jirka Grygar připouští, že meteorit kopírující povrch Země dlouhým letem může jako ocasním kormidlem letadla měnit svůj směr ? Jedině, že by na něm seděl nějaký vysoký odborník jako na saních a nohama řídil vpravo a vlevo, což se mi zdá málo přijatelné. Ačkoliv od těchto odborníků již vyšlo k tomuto tématu tolik „vysvětlení“, až rozum zůstává nad podstatou těchto lidí stát. Jak říká známé pravidlo o tom, že nejjednodušší řešení je to pravé, je jím, ač se jim to nelíbí, jednoznačně jaderný výbuch, který osvětluje veškeré zjištěné následky. Howgh

 4. Jan Tauš Odpovědět

  Autor Jan Tauš se považuje za jediného odborníka s přijatelným vysvětlením podstaty výbuchu nad Tunguzskou a dává souhlas k širšímu uveřejnění v médiích, aby se konečně probrali vědátoři a vlády určující tok financí do vědeckých projektů a tomuto vysvětlení věnovali patřičnou pozornost. Je neodpustitelné, máme-lina dosah vysvětlení této příhody v reálném čase, aby se tak, např. i s mezinárodním tlakem na Rusko, nestalo. Sibiř je zdrojem mnoha „nevysvětlitelných“ záhad a je především morální povinností Ruska a vědců na celém světě, aby věda pokročila. Vyhrabeme-li těleso z Patomského kráterů, můžeme skokem postoupit ve výzkumu kosmu kupředu, aniž bychom tam létali. Vyšší civilizaci máme již zde a čeká na nás. Je zapotřebí je vyhrabat, nakopnout a rozjet jejich systém komunikace a odeslat zprávu, že jsme připraveni. To je můj názor. Howgh.

 5. M.Kastak Odpovědět

  Vážený pane Radku Štěpáne,
  obsah vašeho článku ponechám bez odborného komentáře, rád bych však zmínil, že by pro vaše příští psaní byla velmi prospěšná slohová korektura napsaného textu! Mohl byste se tak vyvarovat chyb, jako např. „sedmého dony ranní“, apod. M.K.

 6. vastar Odpovědět

  …jak výbuch nebyl vysvětlen…zadejte vysvětlení výbuchu Českým špionům a i po 113 letech vám naprosto jasně určí viníka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *