Tajemný australský tvor, který vědcům nedá spát

Uluru

Už od základní školy víme, že v Austrálii se fauna vyvíjela poněkud jinak než ve zbytku světa. Ze savců zde silně převažují vačnatci, mezi které sice patří známí klokani a koalové, ale také jeden zajímavý tvor, na nějž jsou vědci dodnes krátcí.

Není krtek jako krtek

Vyskytuje se na pouštích západní Austrálie a pravděpodobně se s ním nesetkáte, i kdybyste chtěli. Žije totiž pod zemí a jmenuje se vakokrt písečný (Notoryctes typhlops). Nenechte se mýlit jeho jménem, s naším evropským krtkem nemá společného téměř nic. Má válcovité tělo s lesklou krémově zlatou srstí, chybí mu ušní boltce a oči má zakrnělé. Měří až 18 cm, váží asi 70 g a jako všichni vačnatci, i on má vak. Přesněji, vak mají pouze samice, a ještě k tomu otočený dozadu, aby nezasypala pískem mláďata.

Na vakokrtovi je zvláštní i jeho pohyb. Nehrabe jako náš krtek, nýbrž jaksi „plave“ v písku. Rozhrabává jej silnými drápy a rohovitým čenichem. Živí se houbami, mláďaty plazů a hmyzem. Nestaví si žádné nory ani doupata, a navíc je silně ohrožen. Aby toho nebylo málo, existuje ještě jeden druh vakokrta a to vakokrt západní (Notoryctes caurinus), který je na pohled úplně stejný jako předešlý druh.  Rozlišit je lze pouze geneticky. I to byl pro vědce donedávna těžký oříšek.

vakokrtVakokrt: Kresba: Rosa Catherine Fiveash, Litografie: Harcourt Barrett / Creative Commons/ CC-BY/ https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.cs

Domorodci jej dobře znají

Domorodci v Austrálii znají vakokrta už dávno. Nazývali jej Minyma Itjaritjari a považovali jej za svého předka, který sídlil v boční jeskyni posvátné hory Uluru. Podle pověstí to byl předek velmi přátelský, pomáhal domorodým ženám hlídat děti, když si hrály.

Ovšem ani domorodí obyvatelé neviděli nikdy vakokrtí mládě a nevěděli nic o rozmnožování těchto živočichů. A dnešní vědci jsou na tom stejně. Údaje o sociálním chování, komunikaci nebo dokonce délce života těchto tvorů jsou stále velkou neznámou. Je to tím, že vakokrt se nedá zkoumat v zajetí a po odchycení velmi rychle hyne. Ve volné přírodě se zase pohybuje pouze v písku a na povrch vylézá jen zřídka. Možná tak bude jedním z mála tvorů na Zemi, jejichž život pro nás bude navždy zahalen tajemstvím.

Zdroje: https://animaldiversity.org/accounts/Notoryctes_typhlops/

https://parksaustralia.gov.au/uluru/discover/nature/animals/marsupial-mole/

Uluru: Náhledové foto Pixabay

Cestování mě nabíjí energií, ať už jsou to výlety po Česku nebo za exotikou. Navštívila jsem už mnoho zajímavých míst a ráda vám je představím.