ostrava-3277883_640

Udělejte si výlet do Ostravy: Ostravské Hradčany nebo sorela v Porubě stojí za vidění

Ti, co v Ostravě nežijí, mají většinou za to, že se jedná o poměrně mladé město bez významnější historie. S tou je spojena především těžba uhlí nebo těžký průmysl, což k tomuto centru Moravskoslezského kraje neodmyslitelně patří. Víte ale, že i Ostrava umí nabídnout zajímavá místa k vidění, a může být tedy cílem výletu?

Co si nenechat v Ostravě ujít

Když navštívíte Ostravu, dýchne na vás její genius loci. I ona ho totiž má. A jsou to možná právě těžní věže, které jsou typickou siluetou tohoto města. Klasickým industriálním prostorem v samém srdce města je národní kulturní památka Dolní oblast Vítkovice, které se přezdívá „Ostravské Hradčany“. Provoz hutí, s původním názvem Rudolfovy, byl zahájen v roce 1830.

Do historie Ostravy nepatří jen rubání uhlí a zčernalé tváře horníků či dělníků v koksovně a vysokých pecí. Cenným místem je také historické centrum – Masarykovo náměstí s mariánským sloupem z roku 1702 a starou radnicí, jejíž původ se datuje asi do 16. století.  Ve vzdálenosti necelého půldruhého kilometru od náměstí se nachází Slezskoostravský hrad s jednou zvláštností. Vlivem důlní činnosti se propadl o celých 16 metrů. Bývá dějištěm Letních shakespearovských slavností i různých akcí pro rodiče a děti.

Dolní oblast Vítkovice. Foto: Pixabay

Městský obvod Poruba nabízí unikátní stavby socialistického realismu

Když se přesunete tramvají do městské obvodu Poruba, ocitnete se jakoby v jiném městě. Široko daleko není žádný průmysl, jen velmi zajímavá výstavba bytových domů ve stylu socialistického realismu. Typické stavby stojí na Hlavní třídě, za povšimnutí stojí Oblouk nebo Věžičky. Mnohé domy jsou zdobené sochami nebo kresbami na fasádách v duchu budování lepších socialistických zítřků doby 50. let minulého století. Procházka po dlouhé Hlavní třídě je příjemná, protože to není hlavní dopravní tepna.

Historie Poruby jako samostatné obce spadá až do 13. století. Jednou z nejstarších zdejších dochovaných památek je kostel svatého Mikuláše, který poskytoval duchovní služby už v 15. století.

Ostrava, Dolní Vítkovice. Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *