Diokleciánův palác není nic pro padavky, výhled však stojí za to

Jde bez nadsázky o nejvýznamnější a nejznámější památku Splitu. Ovšem není v tak dobrém stavu, jak bychom asi u tak významného díla předpokládali. Tedy zejména lokálně. A leckdy tak můžete být při výstupu nepříjemně překvapeni.

Diokleciánův palác (chorvatsky vám bude představován jako Dioklecijanova palača) pochází už z dob starého Říma. Vystavěl ho římský císař Dioklecián, a to ve ve 4. století našeho letopočtu. Ale bylo by chybou ho považovat za jednu jedinou budovu.

Úctyhodná rozloha by vás od prohlídky odradit neměla

Ve skutečnosti jde o více než 200 budov, rozesetých na ploše větší než 3,6 ha. Samozřejmě však nemusíte navštívit všechny – a ono to mnohdy ani nejde. Uniknout by vám však rozhodně neměl chrám, kostel, sklepení paláce nebo třeba mauzoleum, v němž je císař pochován.

Diokleciánův palác Foto: Falk2 / Creative Commons / CC0 License,  https://commons.wikimedia.org/wiki/File:J32_371e_Diokletianspalast,_%C2%BBGoldenes_Tor%C2%AB.jpg

Ano, opravdu budete procházet jeho sídelním palácem, vystavěným s maximální okázalostí a zdobností. Není divu, že sem každý rok v běžných dobách zamíří miliony turistů.

Procházku jako v muzeu nečekejte

Měli bychom si však uvědomit, že se stále jedná o ruiny – byť jakkoliv dobře zachovalé. Skvěle nám to připomene kupříkladu výstup na zvonici. Jde jen o velmi tenké obvodové zdivo, podepřené jen tu tam kouskem zábradlí. Lidé se strachem z výšek sem tak rozhodně nesmějí.

Pokud se však odvážíte, bude vaše snaha korunována nádherným výhledem do okolí, kterému se jen tak něco nevyrovná. Zaručeně. A až zase sejdete dolů, pokochejte se zvláštní směsí antických a křesťanských slohů. Jen málokde je tak nádherně viditelná, jako právě tady.

Diokleciánův palác Foto: Petra-81 / Creative Commons / CC0 License, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dioklecijanova_palaca,_Split_N-3.jpg

Dioklecián patřil totiž do řady opravdu pozdních římských císařů. Takže i když křesťany neúnavně pronásledoval (během jeho vlády v letech 284-305 po Kristu pro ně opravdu nikde nebylo bezpečno), později si jejich víra našla cestu i do jeho velkolepého sídla. Je proto velmi zvláštní vidět na jednom místě velkolepý Chrám Jupitera a skromnější, přesto neméně krásně křesťanské kostelíky.

O tom však návštěva v Diokleciánově paláci je – o mísení kultur a stylů, jež dohromady nabídnou jedinečný cestovatelský zážitek. Stačí jim jen dát příležitost.

Diokleciánův palác Náhledové foto: Falk2 / Creative Commons / CC0 License,  https://commons.wikimedia.org/wiki/File:J32_363_%C2%BBSilbernes_Tor%C2%AB.jpg

Zdroj: https://desperado.cz/clanek-2306-dioklecianuv-palac-ve-splitu.html

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.