Projeďte se na nejkrásnější starobylé dráze

Ozubnicová trať

Ozubnicová trať začala vozit návštěvníky od roku 1893, vede ze švýcarského Wilderswilu na Schynige Platte. Zejména tato místa se nacházejí v kantonu Bern. Na tuto ozubnicovou železnici se vydáte do nadmořské výšky 584 metrů n.m. a vystupujete v 1 987 metrech n.m. A proč byla tato železnice vytvořena?

Lákání turistů

Jak jste si mohli domyslet, zpočátku se sem zvědaví horolezci a cestovatelé dostávali pouze pěšky. Jednodušší, ale mnohem nákladnější cesta vedla na koni nebo na oslu. Oblast mezi Brienzským a Thunským jezerem přitahuje cestovatele jako magnet a Schynige Platte není výjimkou. Pohledy na okolní hřebeny jsou velmi krásné. Ale dostat se sem pěšky může zdatnému horolezci trvat až 5 hodin. Aby se na tuto nádheru dostali i ti, kteří nejsou fyzicky zdatní, byla vybudována ozubnicová železnice, která sem za poplatek vyveze téměř kohokoli

Botanický ráj

Je však třeba dodat, že toto místo oblíbeným místem nejen mezi horolezci, ale navíc i mezi botaniky. Ve skutečnosti se tu nachází tzv. alpská zahrada, botanická zahrada, která udává více než 500 druhů rostlin a kapradin. Zahrada zde začala fungovat koncem 20. let 20. století. Může zaujmout každého, ba i naprostého laika, zejména svou výstavou, na níž se objevuje proměna sněhové pokrývky přírody v důsledku klimatických změn a lidského jednání.

Parní zařízení a dobové vozy

Ozubnicová trať 2
Foto: Pixabay

Parní řízení se používalo od otevření železnice v roce 1893 až do roku 1914, kdy došlo k jejímu elektrifikování. Ostatně v dnešní době na ní s trochou štěstí stále můžeme zažít jízdu na parní pohon. A nejen to – okouzlí vás i první dobové vozy, navíc s běžným stářím kolem sta let!

A nakonec…

Při jízdě rychlostí 10 km/h má každý dostatek času na to, aby si cestu náležitě užil. Cestující projedou čtyřmi tunely, což je zážitek sám o sobě. Zpáteční jízdenka (Wilderswil – Schynige Platte –Wilderswil) stojí pro dospělého člověka více než 1400 Kč a děti do 15 let, které jedou s rodičem, mají jízdu zdarma. Jakmile vystoupíte, absolvujte jednu z oblíbených túr. Raději se pak včas vraťte na ozubnicovou železnici ať si ušetříte nepříjemný sestup.

Zdroje info: svycarskézeleznice.cz, geops.cz

Náhledové foto: Pixabay