Pronájem auta na léto vás vyjde až o 215 % dráž než před čtyřmi lety. Kde a proč se ceny zvýšily nejvíce?

Pronájem auta

Letní dovolená je pro mnoho lidí časem odpočinku. Mnoho turistů se rozhoduje prozkoumat nové destinace a využívá k tomu půjčovny aut. Bohužel však letos turisty přivítá nepříjemné překvapení v podobě výrazného zvýšení cen za pronájem auta. Tento trend je výsledkem několika faktorů, které ovlivňují nabídku a poptávku na trhu s půjčovnami aut. Kde se ceny zvýšily nejvíce?

Důvod zvýšení cen

Hlavním důvodem vzestupu cen letního pronájmu aut je nedostatek vozidel způsobený pandemií Covid-19. Během pandemie došlo k uzavření továren na výrobu aut a omezení pohybu lidí, což vedlo k poklesu produkce a snížení počtu dostupných vozidel pro půjčovny aut.

Když se omezení postupně uvolňovala a poptávka po cestování se opět zvýšila, autopůjčovny se potýkaly s nedostatkem nových vozidel, protože automobilový průmysl stále bojoval s nedostatkem polovodičů a omezenou výrobou. Výrobcům automobilů trvalo několik měsíců, než se problémy s dodavatelským řetězcem zmírnily a produkce se opět zvýšila.

Regionální rozdíly

Studie provedená na vzorku 12 destinací u šesti různých poskytovatelů pronájmu zjistila, že největší nárůst cen pronájmu aut byl zaznamenán v Londýně a Sydney.  Průměrné náklady na pronájem středně velkého rodinného hatchbacku v týdnu od 29. července do 5. srpna 2023 činí 14 tisíc korun, což je o 70 % více než před čtyřmi lety.

V Sydney se ceny pronájmu aut zvýšily o 215 % oproti roku 2019. V Londýně dosáhla zvýšení cen dokonce 140 %. Tyto dvě destinace jsou oblíbenými turistickými cíli, což dále ovlivňuje poptávku a ceny.

Nejlevněji si lze letos v létě pronajmout auto na týden v Mnichově (10 tisíc korun), zatímco nejdráže v Ženevě (19,5 tisíc korun). Naopak portugalské Faro bylo místem, kde se ceny pronájmu vozidel držely nejstálejší, i když stále o 21 % vyšší než před čtyřmi lety.

AutoFoto: Pixabay

Situace se bude zlepšovat

Podle Ernesta Suareze, zakladatele společnosti iCarhireinsurance.com, se očekává, že ceny pronájmu aut se v příštím roce opět sníží. Postupně se obnovuje výroba nových vozidel, a tak se zvýšenou nabídkou by mělo dojít k vyrovnání trhu a snížení cen pronájmu automobilů. Nicméně je třeba počítat s tím, že cestování a poptávka po pronájmu aut se stále zotavuje, a proto by ceny mohly zůstat nad úrovní před pandemií.

Doporučení pro turisty

Je důležité plánovat svou dovolenou dopředu a rezervovat si auto s dostatečným předstihem. Také se doporučuje porovnat nabídky různých autopůjčoven a zvážit alternativy, jako jsou sdílená vozidla nebo veřejná doprava, které mohou být ekonomičtější variantou.

Pokud máte v plánu v příštích měsících cestovat a pronajmout si auto, je vhodné sledovat vývoj cen a informace od autopůjčoven. Postupně by se měla situace zlepšovat a nabídka vozidel by se měla rozšiřovat, což by mělo přinést stabilizaci cen pronájmu automobilů.

Je však důležité si uvědomit, že ceny pronájmu aut jsou ovlivněny mnoha faktory, včetně sezónnosti, dostupnosti vozidel a celkového stavu trhu. Proto je dobré být flexibilní a připravený na případné změny v cenách a nabídce.

Zdroje info:

https://www.thisismoney.co.uk/money/holidays/article-12160887/Summer-holiday-car-hire-70-expensive-2019.html

https://www.icarhireinsurance.com/

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.