Galapágy – království divočiny, kam se „na divoko“ už zkrátka nepodíváte

Galapágy (neboli Galapágy) jsou souostroví ležící v Tichém oceánu, přibližně 1000 kilometrů od pobřeží Ekvádoru. Tato skupina ostrovů je známá svou bohatou biologickou rozmanitostí, svými endemickými druhy a svou důležitostí ve studiích evoluce Charlese Darwina.

Galapágy jsou považovány za ráj pro milovníky přírody a divoké zvěře. Jsou domovem velkého množství unikátních druhů, které se nenacházejí nikde jinde na světě. Mezi ikonická zvířata Galapág patří obří želvy, modronozí terejové, galapážští albatrosové, mořští leguáni a galapážští tuleni. Tyto druhy se vyvinuly jedinečným způsobem díky geografické izolaci souostroví.

Království ostrovů a ostrůvků

Souostroví se skládá z 18 hlavních ostrovů a několika menších ostrovů. Každý ostrov má svou vlastní odlišnou geologii a ekosystémy, což přispívá k rozmanitosti přítomné divoké zvěře. Návštěvníci mohou ostrovy prozkoumat prostřednictvím specializovaných prohlídek a plaveb, přičemž dodržují přísná pravidla pro zachování ekosystémů a minimalizaci vlivu člověka.

A když už mluvíme o mořských leguánech – jde o opravdu fascinujícího tvora, který se vyskytuje především na Galapágách, konkrétně na ostrovech Isabela, Fernandina, Santa Cruz a dalších. Mořští leguáni jsou jediným druhem leguánů na světě, kteří jsou zcela přizpůsobeni životu ve vodě. Jsou schopni plavat a potápět se, aby lovil potravu pod vodou. Jsou to v podstatě výborní potápěči. Mají schopnost měnit barvu své kůže, což jim pomáhá přizpůsobit se svému prostředí a regulovat tělesnou teplotu. Když jsou na souši, mají obvykle tmavě šedou barvu, která jim umožňuje absorpci tepla. Když se ponoří do vody, jejich kůže se stává světlejší, což jim pomáhá snižovat tepelný stres.

Náhledové foto: Pixabay

Vzpomínka na významného vědce

Mezi oblíbené aktivity na Galapágách patří pozorování zvěře, potápění a šnorchlování za účelem prozkoumání barevných korálových útesů, pěší turistika po vyznačených stezkách a návštěva historických míst, jako je výzkumná stanice Charlese Darwina, kde se provádějí výzkumné a konzervační programy.

Je tak se sem vydat nemůžete

Ochrana je základním aspektem na Galapágách a ekvádorská vláda zavedla opatření na ochranu křehkého ekosystému souostroví. Oblast byla označena jako národní park a světové dědictví UNESCO. K návštěvě mnoha ostrovů je nutný licencovaný průvodce a pro zajištění ochrany původní flóry a fauny platí přísná nařízení.

Toto souostroví nabízí návštěvníkům možnost zažít jedinečnou divokou přírodu zblízka a prozkoumat ohromující přírodní krajiny. Bezpochyby je to zvláštní místo pro milovníky přírody a ochrany přírody.

Zdroj: https://www.stoplusjednicka.cz/skutecny-jursky-park-morsti-leguani-ze-souostrovi-galapag, https://www.stoplusjednicka.cz/golias-jeho-david-leguan-morsky-jesterka-lavova, http://zivazeme.cz/atlas-plazu/leguan-morsky, https://www.latinska-amerika.cz/dovolena/galapagy, https://www.idnes.cz/cestovani/kolem-sveta/galapagy-cestopis-jizni-amerika-souostrovi-zelva-sloni-leguan-zralok-endemit-lachtan-kareta-san-cris.A210219_164055_kolem-sveta_taj

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.