Cestování českými vlaky: Co dobrého si můžete dát v jídelních vozech Českých drah, Leo Express nebo RegioJet

Na cestu vlakem se zpravidla vydá ten, kdo se nechce krčit v sedadle autobusu, nemá chuť řídit auto nebo nevlastní řidičský průkaz. Jízdu po železnici zpříjemňuje přítomnost jídelního vozu ve vlakové soupravě. Zde si lze objednat občerstvení, takže pokud se cestující nestihl zásobit svým jídlem v krabičce, případně zabaleným v alobalu, nebo ráno nesnídal, může vše dohnat během cesty vlakem. Co jednotliví dopravci v tuzemsku nabízejí k jídlu?

České dráhy vsadily na klasiku

Nabídka jídelních služeb Českých drah zahrnuje kompletní menu, ze kterého si každý může vybrat. Od konce května 2023 si lze objednat z letního menu, které připravil Juniorský národní tým kuchařů a cukrářů AKC ČR. Ten pamatoval na masožravce i vegetariány – k dispozici tedy jsou cuketové placky s uzeným sýrem, šťouchanými bramborami a nakládanou zeleninou.

Milovníci masa si možná dají klasického španělského ptáčka s jasmínovou rýží. Tato jídla doplní pórková polévka. A kdo by chtěl ještě sladkou tečku na samotný závěr hodování, může si nabídnout koláč s rybízem a rebarborou, mandlovou drobenkou a posypaný čokoládou.

Leo Express přichází s hmyzími delikatesami

Vlaky společnosti Leo Express jezdí po kolejích v tuzemsku a u sousedů na Slovensku a Polsku. Cestující si mohou vybírat z teplého i studeného občerstvení. V závislosti na typu třídy vlaku je možné si buď občerstvení koupit (třída Economy), nebo je poskytováno zdarma (třídy Economy Plus, Business, Premium).

Sushi. Foto: Pixabay

A jaká je nabídka? Na jídelním lístku najdete kompletní menu, snídaně, svačiny, dezerty, alkoholické i nealkoholické nápoje. Dopravce myslí na milovníky masa (vepřové, sushi, losos) i na ty, kteří raději sáhnout po zeleninovém jídle (dýňovo-lilkové kari s rýží). Nechybějí ani delikatesy v podobě červíků s příchutí parmezánu nebo křupavých cvrčků s příchutí smetany a cibule. Kdo má rád sladké, může si dát tvarohové knedlíčky s ovocem.

RegioJet nabízí online objednání jídla

Mezi další české dopravce patří také RegioJet, který pro přímé spoje do Chorvatska připravil novinky v občerstvení. Cestující si budou moct objednat tradiční balkánský pokrm pljeskavicu, holandský řízek nebo řízek v chlebu. Do stálé nabídky patří guláš se špekovým knedlíkem, knedlíky plněné uzeným masem nebo sushi.

V RegioJet je možné si občerstvení z pohodlí svého sedadla objednat on-line pomocí aplikace RegioJet. Vybrané jídlo stevard či stevardka donese až k sedadlu. Služba je dostupná na rychlíkové lince R8 Brno-Přerov-Ostrava-Bohumín.

Zdroj: https://www.leoexpress.com/cs/nase-sluzby/nase-flotila; https://regiojet.cz/sluzby/online-obcerstveni; https://www.cd.cz/default.htm

České dráhy. Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.