Hledáte krásu v přírodě? Zkuste navštívit Evropské parky

Už jste stihli objet všechny známé lokality, jako je tulipánový park Keukenhof v Nizozemsku, Schönbrunn ve Vídni a zahrady ve Versailles v Paříži? Evropa toho však může nabídnout mnohem více, než si myslíte. V létě poskytují městské parky a obrovské přírodní rezervace příjemně strávený den a v porovnání s přeplněnými centry měst, zámky nebo různými vodními ráji dokáží lépe rozptýlit větší počet lidí! Co si nenechat ujít?

Seznamte se s pohyblivými dunami

Polské pobřeží Baltského moře je neustále v hledáčku turistů. Svému zájmu se těší díky svým vlnám, plážím, ale především díky unikátnímu jevu. Nedaleko města Łeba se nachází Slovinský park. Okouzlí vás procházky podél řek a jezer, mokřady jsou plné různých druhů ptactva a pak jsou tu ty pohyblivé duny dosahující až 40 metrů. Při hraní v horkém písku si budete připadat jako na Sahaře.

Úžasná jezera, odkud se vám nebude chtít domů

Triglavského parku.
Foto: Pixabay

Pokud, že se letos v létě chystáte autem do Chorvatska, neměli byste vynechat Plitvická jezera, úchvatnou přehlídku vodopádů a jezer. V hlavní turistické sezóně však počítejte s houfy lidí a frontami. V případě, že vás představa tlačeni znepokojuje, zvolte jinou destinaci. Při přejezdu Slovinska se vydejte do Triglavského parku. Je opravdu velký a pyšní se těmi nejkrásnějšími vodopády, jezery a soutěskami, kam se můžete dopravit i pěšky. Pokud budete mít štěstí uvidíte jestřáby, kamzíky, sviště a medvědy a další přírodní krásy.

Pohádkové prostředí v Göreme

Když se mluví o parcích, pravděpodobně si představíte nádherně upravenou zeleň. Nicméně Göreme v turecké Kapadocii je překvapivě úplně jiným prostředím. Turisty láká sopečnými komíny a historickým centrem pod širým nebem – spoustou kostelů, náboženských obcí, skalních sídel a podzemních měst ze 4. století.

Vydejte se do Švédska nejen za losy a bobry

Sever Evropy je proslulý svou přírodou. V Norsku byste měli navštívit park Dovrefjell-Sunndalsfjella, ve Finsku park Patvinsuo nebo pohoří v přírodní rezervaci Wild Tajga, na Islandu Vatnajökull. Také v Estonsku budete moci prozkoumat rašeliniště a rašelinné nížiny plné losů a bobrů v parku Soomaa. Zavítejte však především do Švédska, které je jako přírodní rezervace. V současnosti jich zajišťuje opravdu mnoho a je jedinou zemí, kde jim na přírodě opravdu záleží. Najít zde můžete mokřady, soutěsky, vodopády, rozmanitou vegetaci, faunu a mimořádný klid.

Objedete svět jen díky parkům

Hyde Park,
Foto: Pixabay

Velké zelené plochy najdete i v evropských hlavních městech. Navštivte londýnský Hyde Park, budapešťský Városliget nebo barcelonské parky Jardí Botànic Històric a Güell, které jsou plné zeleně. Také Němci mají co nabídnout. Přímo uprostřed Berlína se rozkládá park Tiergarten, kde je Vítězný sloup, berlínská zoologická zahrada nebo plujte po vodě.

Kam za zážitky v přírodě?

Několik parků a zahrad vytvořila příroda, jiné jsou výsledkem lidského snažení. Neobvyklým místem jsou Kittenberger Erlebnisgärten v rakouském městě Schiltern. Zde objevíte několik zahrad inspirované japonským stylem, portugalskou energií a keltskou kvalitou, k nimž patří monstrózní bylinkový vějíř, růžový sad a toskánské olivovníky. Různá posezení, mycí jezírka a pěstírna vína vás lákají, abyste si odpočinuli a spojili svou návštěvu s ochutnávkou vína…

Zdroje info: kudyznudy.cz, cestujeme.cz

Náhledové foto: Pixabay