Ostrava

Průmyslová Ostrava: Třetí největší město v republice láká k návštěvě

V představách o Ostravě se mnohým pohybují horníci s kahany a těžní věže. Smog. A přitom toto je už téměř až na smog minulostí. Ostrava se probouzí do nové historie, kterou začala psát společně s postupným utlumení důlní těžby. Dnes toto moravskoslezské město nabízí spoustu zajímavého pro aktivní konzumenty zábavy, kultury i památek. Co všechno na vás v Ostravě čeká?

Centrum společenského života – Stodolní

Když se řekne Stodolní, jen málokdo by neuměl určit, o co se vlastně jedná. Stodolní je vyhlášenou ulicí v ostravském centru s bary, kluby a restauracemi a fenoménem zdejšího společenského života. Zejména o víkendu zde najdete převážně mladou generaci. Tedy vyjma nouzového stavu kvůli koronaviru, který tento společenský život poněkud omezil.

StodolníStodolní ulice: Zdroj obrázku commons.wikimedia.org

Sorela a Poruba patří k sobě

Líbí se vám architektura? I v Ostravě je na co se dívat. Stačí zajít do Poruby, nyní jednoho z městských obvodů. Tato někdejší samostatná obec, která byla k Ostravě připojena v roce 1957, má své genius loci. Najdete ho v prvním porubském stavebním obvodu, kde v 50. letech minulého století vznikly stavby v duchu socialistického realismu. Takzvaná Sorela se může pyšnit typickými stavbami na Hlavní třídě, Obloukem nebo Věžičkami.

V Porubě ovšem stojí i nejstarší dochovaná památka – kostel svatého Mikuláše z 15. století. Až by vás přestaly zdejší pamětihodnosti bavit a potřebovali byste se zchladit v žáru horkého léta, tak porubské letní koupaliště je největší uměle vybudovanou nádrží nejen v České republice, ale také ve střední Evropě.

Ostrava Poruba

Poruba: Zdroj obrázku commons.wikimedia.org

Ostrava a její haldy

Uhelnou historii už Ostravě nikdo neodpáře. Jsou pro ni typické haldy, z nichž ta nejvyšší ční do výšky 315 metrů a jmenuje se Ema. Dnes je památkově chráněna jako jediná halda kuželového typu na Ostravsku. Vznikla navážením hlušin z ostravského dolu Trojice. Když vystoupíte na haldu, budete mít celou Ostravu před sebou jako na dlani. Až na vrchol vede turistická stezka s 12 informačními panely o historických, technických i přírodních zajímavostech ze zdejšího okolí. Připojíte se na ní u tramvajové zastávky na Černé louce za divadlem.

Hornické muzeum Landek Park

Když jsme v Ostravě, bylo by škoda si nechat ujít něco, co je pro ni tak typické – totiž muzeum hornictví v Petřkovicích u Ostravy pod vrchem Landek, které obsahuje zachovalý areál Dolu Anselm o celkové rozloze 10 hektarů. Povrchové expozice nabízejí zajímavosti o důlním záchranářství, lovce mamutů, v podzemní expozici pak v hloubce 9 metrů je 250 metrů štol, které je možné navštívit s komentovanou prohlídkou. 

HorníkHorník: Zdroj obrázku Pixabay.com

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *