Města, kde byste opravdu nechtěli žít

Ačkoli si občané České republiky neustále stěžují na stále se zvyšující ceny potravin, služeb, bydlení a energií, musíme zcela střízlivě pronést, že někde se mají ještě mnohem hůř. Alespoň tak to vyplývá z průzkumu švýcarské finanční skupiny UBS Group, jenž byl sice zhotoven už před rokem a půl, nicméně od té doby se poměry ve světě ani trochu nezměnily. Hlavní město naší země si pak v porovnání s okolními zeměmi nevede vůbec špatně, z hlediska nákladů na život se umístilo až na padesáté příčce.

Ve Švýcarsku si za život výrazně připlatíte

Když občané České republiky zatouží po práci v zahraničí, většinou se jejich zraky upínají k sousedními Německu. Občas ovšem volí mnohem zajímavější lokality jako například Anglii, Irsko nebo bohaté Švýcarsko. Země si sice z hlediska mezd vede vskutku na výbornou a zaměstnancům zde na bankovních účtech pravidelně přistávají druhé nejvyšší výdělky, na druhou stranu ovšem život v hlavním městě také hodně stojí. Výsledkem tohoto poměru tedy je, že Curych momentálně vede tabulku nejdražších míst pro život.

Vysoké náklady pak představují například služby jako kadeřnictví nebo holičství, levnou záležitostí není ani koupě elektronických zařízení. I tak se ovšem Švýcarsko může pyšnit nejspokojenějšími občany vůbec, za což vděčí především výše zmíněným mzdám, silné měně, stabilní vládě, kvalitním službám veřejnosti a také jedinečné přírodě, která navíc láká turisty ze všech koutů světa.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Nejdražší trojici uzavírají dvě severská města

Po Curychu se v žebříčku nejdražších měst pro život umístilo norské hlavní město Oslo těsně stíhané dánskou Kodaní. Bramborovou medaili si pak odnesl New York. Praze náleží až padesátá příčka, což rozhodně nepůsobí nijak odpudivě. Nicméně chápeme, že nelze porovnávat život a platy v hlavním městě s žitím na venkově. Tam se poměry sil poněkud liší.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com