Ptačí chřipka už zase zmutovala – podlehla jí teprve 11letá dívka. Míru rizika se zatím vědci neodvažují odhadnout

Koronavirus

Ptačí chřipka prozatím patří do kategorie nemocí, které sice mohou být nebezpečné pro zvířata, ovšem nákaza u lidí u nich zatím nehrozí (tedy alespoň u těch typů, které aktuálně po osvětě nejvíce řádí). To se však dost možná brzy změní – některé náznaky totiž ukazují, že nebezpečně zmutovala.

První „vlaštovka“ v tomto směru přiletěla z Kambodže. V nemocnici totiž zemřela teprve 11letá dívka a první náznaky ukazují, že za jejím úmrtím může právě ptačí chřipka.

Příznaky ptačí chřipky

Ptačí chřipka, také nazývaná jako avian influenza, je virové onemocnění, které se vyskytuje u ptáků. Některé druhy ptačí chřipky mohou být nebezpečné pro lidi a mohou vést k závažným onemocněním a dokonce i k úmrtí. Naštěstí to vypadá, že se dívka nenakazila stejným typem chřipky, jaký se aktuálně šíří mezi ptáky po celém světě. Pro jistotu by však lidé měli být opatrní hlídat si své zdraví. Zde jsou některé příznaky ptačí chřipky:

  • Horečka (zvýšená tělesná teplota)
  • Celková slabost nebo únava
  • Kýchání a rýma
  • Bolesti svalů a kloubů
  • Kašel
  • Bolest hlavy
  • Zánět očí nebo sliznice dutiny ústní
  • Ztráta chuti k jídlu

Koronavirus v Africe

Foto: Pixabay

U některých typů ptačí chřipky se mohou vyskytnout také těžší příznaky, jako jsou prudký nástup horečky, dušnost, prudký pokles krevního tlaku a další příznaky podobné chřipce. U některých lidí může dojít ke komplikacím, jako jsou pneumonie a jiná závažná onemocnění.

Na co si dát pozor

Je důležité si uvědomit, že ptačí chřipka může být nebezpečná pro lidi, zejména u jedinců s oslabenou imunitou nebo u lidí v kontaktu s velkým počtem infikovaných ptáků. Pokud máte podezření na ptačí chřipku, měli byste vyhledat lékařskou pomoc a informovat lékaře o vašem podezření na ptačí chřipku, zejména pokud jste byli v kontaktu s ptáky nebo se zemědělskými pracemi, které mohou být spojeny s rizikem nákazy. Brát toto onemocnění jako banální nákazu drůbeže by se totiž nemuselo ukázat jako dobrý nápad.

 

Zdroj: https://cnn.iprima.cz/strach-z-dalsi-pohromy-ptaci-chripka-nebezpecne-mutuje-mela-zabit-11letou-divku-201928, https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/other/na-povrch-se-dere-zombie-virus-tis%C3%ADce-let-star%C3%A9-nebezpe%C4%8D%C3%AD-m%C5%AF%C5%BEe-nakazit-i-lidi-varuj%C3%AD-v%C4%9Bdci/ar-AA18uZdO?ocid=msedgdhp&pc=U531&cvid=4ac8c2eac8ef4632b2c2ca4a3247ba40&ei=236

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.