Rádi byste oficiálně absolvovali spolujízdy v autoškole se svými rodiči? Nový bezplatný program vám to umožní – známe volné termíny

auto

I letos láká čerstvé řidiče ke zdokonalování jejich dovedností bezplatná „vysoká“ řidičská škola pro zodpovědné rodiče a jejich děti? Jmenuje se START DRIVING 2022 a přihlásit se do ní může opravdu úplně každý.

Navazuje na dva ročníky stejnojmenného programu z roku 2020 a 2021, během nichž bylo vypsáno více než 100 kurzů pro účastníky ve věku 18-24 let.

Proč byl vlastně START DRIVING 2022 vytvořen

„Start driving jinými zhmotňuje nový systém přípravy řidičů, po čemž odborná veřejnost volá. Tedy, aby se mladým začínajícím řidičům dostálo co nejvíce znalostí, dovedností a zkušeností v prvních fázích jejich řidičského života, tak aby jejich jízda nebyla metodou pokusů a omylů, které často končí tragicky,“ vysvětluje myšlenku celého projektu Aleš Horčička, předseda Asociace autoškol ČR.

„Zavedení těchto modelů v zahraničí např. v Rakousku má prokazatelné výsledky. Mj. z našich dotazníkových průzkumů vyplývá, že 58 % absolventů autoškoly by uvítalo oficiální spolujízdy s jejich rodiči,“ uzavírá Horčička.

Auto

Foto: Pixabay

Co je možné v rámci kurzu absolvovat

V tomto roce se celý koncept nejvíce zaměřuje na přípravu systému s větším zapojením rodičů do přípravy mladých začínajících řidičů. Jde o oblíbený modele „laického“ učitele. V současnosti jsou kurzy jsou vypsány na celý rok a kapacity jsou již z více než 50 % zaplněny.

Hlavními část všech kurzů tvoří rozhodně zdokonalovací výcvik v reálném silničním provozu, ale nechybí ani zvládání rizikových situací na polygonu nebo přednáška dopravního policisty a dopravně psychologický seminář. Těšit se můžete také na:

  • workshop týmu silniční bezpečnosti
  • praktické evaluační jízdy v silničním provozu (rodiče jsou tady pouze jako „pozorovatelé“ na zadním sedadle)
  • krizové brzdění v různých rychlostech do úplného zastavení
  • brzdění na rozdílných površích,
  • bezpečný vyhýbací manévr apod.

„S ministerstvem dopravy více jak 2 roky připravujeme dobrovolný model zavedení možnosti jezdit ještě před závěrečnou zkouškou v autoškole pod dohledem doprovodné osoby (mentora), tak aby žák mimo průměrných pěti set najetých kilometrů v rámci autoškoly mohl rozšířit své zkušenosti za volantem v přípravném období min. o dalších 2000 km,“ uvedl Aleš Horčička.

Právě to by se podle něj mohlo stát klíčem ke snížení nehodovosti nových řidičů. Ve hře je pak také systém vícestupňové přípravy nových řidičů v ČR tzv. řidičáku na zkoušku.“ Termíny jednotlivých bezplatných kurzů a přihlášky na ně najdete na https://www.startdriving.cz/.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: Bezplatná „vysoká“ řidičská škola pro zodpovědné rodiče a jejich děti? START DRIVING 2022! | Protext – PR služby ČTK

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.