Tajemství pyramidy v Gíze: V neporušené hrobce chyběla mumie|Seznamte se s novými sedmi divy světa

pyramidy

Egyptské pyramidy v Gíze jsou jediné starověké památky, které byly pro lidstvo dochovány, a přitom se považují za nejstarší z celé plejády „Sedmi divů světa“. Navíc Velká Cheopsova pyramida je považována za nejvyšší možnou stavbu postavenou člověkem. Pyramidy nás udivují po tisíciletí a stále mají pro lidstvo připravená překvapení. Jako například objevení hrobky krále Tutanchamona v roce 1922.

Nicméně Gíza ukrývala svého času i neporušené hrobové místo se zlatými poklady . Dodnes je záhadou, proč alabastrový sarkofág neobsahoval žádné lidské pozůstatky? 

Na světě existuje již více než „Sedm divů starověkého světa“…

Tyto památky jsou již natolik známé, že je lidstvo zná. Nicméně pro osvěžení paměti uveďme, kromě pyramid v Gíze, následující i s jejich typickými znaky:

  • Visuté zahrady Semiradiminy, které představovaly tehdy doslova ráj na zemi.
  • Artemidin chrám v Efesu.
  • Olympská Feidova socha Dia ze vzácné slonoviny, bohatě zdobená zlatem.
  • Obrovský maják u egyptské Alexandrie, jež měřil až sto metrů.
  • Kolos Rhodský, jehož výška měla dosahovat téměř třicet tři metry. Ovšem dle mínění některých odborníků sochu nebylo možné konstrukčně postavit tak, jak ji známe z dochovaných zpráv. Avšak přesto stavba fascinovala přihlížející po celých sedmdesát let.
  • Nejdéle svému konci odolávalo Mauzoleum v Halikarnasu, které bylo unikátní i tím, že přineslo nový název pro podobné stavby.

Starověké památky mají své nové konkurenty!

Peru
Foto: Pixabay, Machu Picchu

Zvláštní pozornost si zaslouží  sedm    n o v ý c h   divů světa, které uvádí i Wikipedia, i když odborníci a experti UNESCO se od tohoto projektu distancují. Seznam novodobých památek byl vyhotoven na podkladě hlasujících z celého světa.

Konkrétně je uváděno těchto sedm nových divů světa

  • Chichén Itzá se nachází na území Mexika. Komplex staveb pochází zhruba z osmého století. Jedná se o zříceninu mayského města na Yucatanu. Nejpřekvapivějším a nejfotografovanějším zázrakem je Kukulkánova pyramida, k níž vede celkem 365 schodů, což je stejný počet dnů, které uvádí mayský sluneční kalendář.

Nicméně, imaginární zážitek zažívají turisté ve dnech rovnodennosti, kdy zapadající slunce vrhá stín na sochy hadů. Ti jakoby ožívají a plazí se z pyramidy dolů…

socha Krista
Foto: Pixabay
  • Socha Krista Spasitele v Brazílii na kopci Corcovado, která shlíží na Rio de Janeiro. Vznik stavby se datuje od roku 1921. Stojící socha má rozevřené ruce, kterými dává najevo svou ochranitelskou moc nad lidmi i městem.
  • Velká čínská zeď chránící Čínu před mongolskými nájezdy.
  • Machu Picchu z období patnáctého století jsou ruiny proslulého města Inků v peruánských Andách. Zvláštností jsou zejména stavby z kamenů, při kterých nebylo použito žádné pojivo.
  • Skalní město Petra v Jordánsku. I když Petru beduínové skrývali, objevil ho švýcarský cestovatel Johann Ludwig Burckhard, a to v převleku za Araba.
skalní město
Foto: Pixabay, skalní město Petra
  • Koloseum v Římě, největší amfiteátr vystavěný v římské říši. Ožívá vždy na Velký pátek, kdy papež vede Křížovou cestu do amfiteátru.
  • Tádž Mahal. Velkolepý památník, který vládce zasvětil své zemřelé manželce, jež zemřela při porodu posledního dítěte ve věku 36 let. Miloval ji natolik, že vyhlásil v zemi dvouletý státní smutek a slíbil, že své ženě postaví nezapomenutelný pomník, kterému se nic jiného na světě nevyrovná. Nalezneme ho ve městě Ágra v Indii. Počin se mu za pomoci slavných architektů, sochařů a kaligrafů podařil. Na výzdobu byly použity drahokamy, zlato, černý mramor.
taj mahal
Foto: Pixabay

Navíc za různě měnícího se denního světla získává pomník zajímavé barevné odstíny od narůžovělé barvy,  po mléčně bílou až zlatou. Je to tak zvláštní kombinace světla a stínů, že má pozorovatel pocit, jako by se vznášel mezi nebem a zemí…

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: nationalgeographic.com, iprima.cz

favicon

V Čechách je krásně, tak proč někdy nevyrazit za hranice všedních dnů...?