Ramzová

Ramzová v létě: Bavte se nejen na horských kárách

Uvažujete o tom, že váš letošní pobyt se obejde bez mořských břehů a písečných pláží? Pokud ano, pak rozhodně stojí za zvážení některá z horských oblastí. Vydat se můžete klidně i do některého z tuzemských. Naším tipem je Ramzová. Vyrazit sem lze bez problémů klidně vlakem po nejvýše položené rychlíkové trati buď ze strany od Jeseníku, nebo Olomouce. Než se zaměříme na to, co vás tady čeká, určitě nezapomeneme na pár faktů týkajících se Ramzové.

Malá vesnice schovaná v Ramzovském sedle

Ramzová je charakteristická tím, že právě jí prochází historická zemské hranice, a to mezi Moravou a Slezskem. K Moravě patří pouze několik chalup z jihu samotné obce. Většina domů je ve Slezsku. Nadmořská výška obce je 760 m n. m. Ramzovské sedlo tvoří jakýsi přirozený předěl mezi Hrubým Jeseníkem a Rychlebskými horami. K osídlení této oblasti došlo až na konci 18. století. Postaral se o to hlavně biskup Philipp Gotthard von Schaffgotsch. Ještě si dovolíme malou zajímavost, a to fakt, že až do roku 1945 německou vesnicí, jelikož původní obyvatelé byli vysídleni.

Ramzová

Hurá na Šerák

Přímo v Ramzové si můžete prohlédnout novogotickou kapli sv. Rocha a pak vyrazit třeba na Šerák. Zaveze vás sem i lanovka. Ta je rozdělena do dvou částí. První představuje čtyřsedačka z Ramzové na Čerňavu a druhou dvousedačka z Čerňavy na Šerák. Zpáteční tiket z Ramzové vyjde na 270 korun. Budete-li chtít ušetřit, můžete vyrazit jen na Čerňavu o odtud na chatu Jiřího nacházející se na Šeráku. Výhledy jsou tady kouzelné. Možná i proto, že se sem nedostal kůrovec. Smrky vypadají stále dobře.

Ramzová

Horské káry? Proč ne?

Výbornou volbou jsou v Ramzové horské káry, které se nacházejí kousek od samotného nástupu na lanovku. Tady je i bezplatné parkoviště. Parkování přímo u cesty se prodraží. U horských kár dostanete 10 jízd za 450 korun. Budete se bavit. Káry ovládáte nohama a brzdíte rukama. Nahoru vás vyveze vlek a dolů pofrčíte po zámkové dlažbě položena na místním svahu. Budete-li unaveni, vyrazte na jídlo. Přímo v penzionu pod kárami mají jen hotovky a pizzu. My jsme si dali jídlo v hotelu s restaurací Andromeda. Ceny dobré, kvalita jídla podprůměrná a obsluha velmi pomalá. Příště jinde, ale jinak je v Ramzové nádherně.

Ramzová

Ramzová

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *