Letiště

Na co máte nárok, když se odloží let

Letíte na dovolenou, za poznáním nebo za prací?  Už se vidíte, jak jste v cílové destinaci a najednou ohlásí zpoždění letu nebo ještě hůř zrušení letu?  Co dělat v takových případech a na co máte nárok?

Když se zpozdí let

Pokud dojde ke zpoždění vašeho letu, máte nárok na kompenzaci, zpoždění však musí trvat déle než 3 hodiny.  Výši odškodného pak stanovuje Evropská unie a to podle délky letu.  Při letu kratším než 1500 km je odškodné ve výši 250 euro. Při letu delším než 1500 km v rámci EU, Norska, Švýcarska a Islandu činí odškodné 400 eur.  Stejnou částku dostanete i při letu mimo Evropskou Unii a to v rozmezí 1500 – 3500 km.  Při letu delším než 3500 km je kompenzace 600 euro. Vzdálenost se počítá vzdušnou čarou od počátečního místa letiště po to cílové, bez ohledu na přestup. Nárok na odškodné máte ovšem pouze v případech, kdy se nejedná o události, jako je např. změna počasí, které dopravce nemohl zabránit, ale naopak tehdy, kdy dopravce situaci mohl ovlivnit, ale neovlivnil.

Lety

Nárok na občerstvení

Při zpoždění letu má dopravce povinnost se postarat o cestující ohledně jídla a pití. A to bez ohledu na okolnosti.  Nárok na občerstvení se posuzuje podle délky letu a doby zpoždění. Vždy dostanete odpovídající voucher, který si vyzvednete po svolání letištního personálu. Pokud byste nic takového nezaznamenali, určitě se ptejte na informacích.

Odložení letu na několik dní

Pokud se odněkud vracíte a váš let je odložen do druhého dne nebo dokonce zrušen a vy musíte čekat na další let několik dní, trvejte vždy na ubytování i na proplacení přepravy z letiště a zpátky! Letecká společnost má ze zákona povinnost vám v takových případech poskytnout hotel a stravu po celou dobu čekání na další let. Pokud je předpokládané zpoždění minimálně osm hodin a více navíc v noci, na hotel máte  nárok. V případě, že nastane situace jiná a to, že několik dní před vašim odlet byl let úplně zrušen, musí vám letecká společnost vrátit peníze za letenku a finančně kompenzovat zrušení letu.

Letiště

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *