Řecké monastýry Meteora jsou označovány za osmý div světa

V řeckém kraji Thesálie se v okrese Trikala nachází město Kalambaka. Jeho název pochází z turečtiny a znamená „mocná pevnost“. Ve starověku neslo ale jméno Aiginion. Město je centrem turistického ruchu a právem patří mezi nejkrásnější řecká města. Ve vzdálenosti pěti kilometrů od něho stojí na vrcholcích slepencových skla úchvatné stavby – monastýry Meteora.

Vznášející se monastýry

Do Řecka se obvykle jezdí kvůli koupání v moři a zdejším antickým památkám. Za pozornost ale rozhodně stojí i pamětihodnosti, které vznikly mnohem později, a to ve středověku. K nim patří i monastýry Meteora. Monastýr je českým výrazem pro klášter pravoslavné a řeckokatolické církve.

Mniši a poustevníci se v oblasti, kde se Meteora nachází, usazovali už v 11. století. Monastýry ale pocházejí až ze 14. století, kdy byly postaveny první z nich, a to na skále ve výšce 534 metrů nad mořem. Jeden dostal jméno Megalon Meteoro, v překladu vznášející se. Označení Meteora se pak začalo používat pro všechny monastýry, které tu byly vybudovány. Celkem jich bylo od 15. do 16. století postaveno 23. Stavba to nebyla nijak jednoduchá, mniši museli stavební materiál nosit do výšky na zádech a vypomáhali si také kladkou.

Udělejte si výlet

V roce 1988 se monastýry Meteora dostaly na Seznam světového dědictví UNESCO. Určitě stojí za to si k nim udělat výlet, pokud byste se v Řecku nacházeli. V současné době je obydleno jen pět monastýrů. Zdejší mniši, kteří tu žijí, se mimo jiné starají o vzácné historické památky, starobylé ikony a mobilář.

Monastýry Meteora: Foto Pixabay

Turisticky nejvíce navštěvované jsou mužský monastýr Varlaam a ženský Rousanou. Veřejně přístupných je celkem šest monastýrů:

  • Monastýr Metamorfossis neboli Megalon Meteoro je mužský klášter, nejstarší a největší. Pochází z poloviny 14. století. Nejzajímavější částí je sakristie s policí, na níž jsou uloženy lebky mnichů, kteří zde v průběhu let žili.
  • Monastýr Varlaam je druhým největším. Nachází se na skále naproti monastýru Megalon Meteora.
  • Monastýr Roussanu byl postaven ve 40. letech 16. století. Návštěvníci se k němu dostanou po dvou pevných mostech. Zdejší obrazy představují jedno z nejzralejších malířských děl krétské školy.
  • Monastýr svatého Mikuláše Anapafsas byl založen ve 14. století.
  • Monastýr svatého Štěpána ze 14. století se nachází nejblíže městu Kalambaka.
  • Monastýr Nejsvětější Trojice si zahrál ve snímku Jen pro tvé oči (1981).

Dostat se sem můžete vlakem z Athén nebo Soluně, odkud jsou organizovány zájezdy. Otevírací doba monastýrů je zpravidla od 9:00 do 16:00 hodin. Z města Kalambaka je to k monastýrům asi dva až čtyři kilometry a je možné se sem vydat i pěšky. Na návštěvníky pak ale čeká strmé stoupání vzhůru a velké převýšení.

Zdroj: https://meteora.com/meteora-monasteries/; https://cs.wikipedia.org/wiki/Meteora

Monastýry Meteora: Náhledové foto Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.