800px-Borotín_hrad_4

Romantická zřícenina hradu Borotín láká k návštěvě v kteroukoli roční dobu

Říjen obvykle uzavírá návštěvnickou sezónu na hradech a zámcích. S posledním dnem v měsíci se jejich brány uzavřou a historické prostory osiří. Pokud i v chladném podzimu nebo v zimě chcete navštívit architektonické svědky dávné minulosti, nezbývá vám nic jiného než se jít podívat na nějakou volně přístupnou zříceninu. Tou jsou například i ruiny hrady Borotín. Co o něm ještě všechno nevíte?

Z Tábora hurá na hrad Borotín

Pokud se někdy budete pohybovat v okolí Tábora, tak stojí za to si udělat malou odbočku na zříceninu hradu Borotína, který leží ve vzdálenosti asi 15 kilometrů od města. Pohled na něho učaroval už v době národního obrození básníkovi Karlovi Hynkovi Máchovi stejně jako stovkám návštěvníků, kteří sem kdy zavítali. Hrad se rozprostírá na břehu Starozámeckého rybníka, kousek od něho je pak ještě rybník Babinec. Na Borotín se dostanete pěšky, na kole (cyklistická stezka 1059A) i vozem, záleží na vás, čemu dáte přednost. Ze stejnojmenného městyse Borotín vede na hrad okružní Naučná stezka Jana Evangelisty Kypty. Je dlouhá 3 a půl kilometru, startem je místo před rodným domem skladatele J.E. Kypty v Borotíně.

Pohled z hradu Borotín na Starozámecký rybník. Foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Richenza / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Borot%C3%ADn_-_(okres_T%C3%A1bor)_(22).jpg

Co zůstalo z hradu Borotín

Hrad Borotín pochází ze 14. století. V době husitských válek byl neúspěšně obléhán husity. Vypálen byl až na počátku třicetileté války. Stal se neobyvatelným, zpustl a lidé si z něho brali kamení na stavbu svých domů. Současná podoba hradu pochází z 80. let minulého století. Z hradu zůstal zachován zbytek válcové věže a gotického paláce, které můžete zadarmo obdivovat. Hrad je celoročně přístupný a zaparkovat auto lze v jeho blízkosti.

Naučná stezka Jana Evangelisty Kypty

Jestliže se rádi dozvídáte něco nového, pak můžete vyrazit po stopách učitele, hudebního skladatele a zdejšího rodáka Jana Evangelisty Kypty, který se narodil v městyse Borotín. Naučná stezka začíná právě před jeho rodným domem, má celkem devět zastavení a vede po přírodních zajímavostech obce a jejího okolí.

Zdroj info: wikipedie.cz, mapy.cz

Hrad Borotín. Náhledové foto: Wikimedia Commons.org /Autor: VítVít / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Borot%C3%ADn_hrad_4.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *