Rumunsko

Rumunsko – země, kde lidové tradice stále ještě přežívají

Snad v každé vesnici na rumunském území i dnes najdete alespoň jeden původní řemeslný krámek, jehož majitel pokračuje v mnohdy stoleté tradici svých předků. Hrnčíři, kováři, řezbáři, tkalci – ti všichni se každý den věnují svému řemeslu poctivě a s plnou vervou. V žádném případě nejde o navoněné pozlátko pro turisty, v Rumunsku lidové tradice stále ještě přežívají se vší parádou.

Jde vlastně o tip na poměrně netradiční dovolenou. Cestujete-li rádi po světě s batůžkem, určitě do Rumunska zamiřte. Místní vás rádi nechají přespat v prostých světnicích, nabídnou podomácku vyrobenou pálenku a navrch přidají ještě spoustu tradičních kulinářských dobrot.

Pro první kontakt stačí málo

Mimo obvykle turisté destinace plyne život v Rumunsku stále svým poklidným tempem. Bránu do srdce místních vám otevře znalost několika základních slovíček – a zbytek už půjde docela sám. A která se vám budou zaručeně hodit?

  • Salut (ahoj),
  • buna dimineaţa (dobré ráno),
  • buna ziua (dobrý den),
  • buna seara (dobrý večer),
  • da (ano),
  • nu (ne),
  • mersi (děkuji).

Živý skanzen pod taktovkou UNESCO

Rumunsko

Zcela jiné je to samozřejmě na místech, kde se to turisty jen hemží. V Rumunsku jde zejména o památky chráněné patronátem UNESCO, zejména malované kláštery v regionu Bukovina s freskovými malbami a dřevěné kostelíky v oblasti Maramureš ze 17. až 19. století.

Velmi netradiční atrakcí je pak tzv. veselý hřbitov v obci Sapinta, pojmenovaný podle barevně vyvedených náhrobních kamenů. Obec je proslulá i autentickými vlněnými výrobky. Chcete-li si domů pořídit neobvyklý a praktický suvenýr, určitě si v široké nabídce místních stánků vyberete přesně podle svého gusta.

Každý výlet do Rumunska navíc pozvednou na vyšší úroveň nádherné procházky nedotčenou přírodou. Vždyť ještě před sto lety bylo 90 % země pokryto lesy, jež se na mnoha místech rozprostírají i dnes. A toužíte-li třeba po horské túře, určitě si dopřejte výstupy na některý z vrcholů v pohoří Munții Făgăraș a Munții Retezat. Výhledy odtud jsou opravdu jedinečné.

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *