benatky

Extrémně suché zimy snižují hladinu vody v benátských kanálech

Romantická plavba gondolou za zpěvu nadaného průvodce se může v Benátkách už brzy stát jen vytouženým cestovatelským snem. Vody v kanálech totiž stále ubývá – a důvod, bohužel, není pouze jeden.

Více než 60 centimetrů – tolik vody během této zimy v kanálech italských Benátek chybí. Nízký příliv (ovlivněný mimo jiné tzv. prosincovým „superměsícem“), nedostatek srážek a převládající chladné počasí – to jsou hlavní faktory, které městu ubírají jeho pověstnou vodní krásu.

Pro srovnání: během loňského roku klesla hladina dokonce o 70 centimetrů. Letošní zima je tedy o něco málo mírnější.

benatky2

Už třetí suchá zima za sebou

Benátky tak pomalu, ale jistě vypadávají ze seznamu míst, které se hodí k zimním dovoleným. Kdo by se také toužil brodit bahnem? Kanály totiž zdaleka nejsou jen turistickou atrakcí, mají velký podíl i na běžné městské dopravě. Zásobování, vodní autobusy, dopravující hotelové hosty k památkám a zpět – to vše se může velmi brzy stát zcela minulostí. Už teď jsou tyto aktivity na mnoha místech citelně omezeny.

A kdyby šlo jen o bahno! Benátské kanály by mohly o nevychovaných turistech vyprávět, takže jejich dno pokrývají doslova hory odpadků. A k celé situaci nepřispívají ani obnažené základy historických budov, jevící značné známky poškození. Průměrný turista se při takové scenerii necítí zrovna nejlépe…

Letní záplavy jako opačný extrém

Ještě nedávno však byl problémem naopak přebytek vody. Stačil jeden větší liják v okolí, a turisté i místní obyvatelé, byli rázem nuceni využívat vyvýšené chodníky, a do jejich šatníku se s neochvějnou pravidelností dostávaly gumáky. Dnes už jsou podobné extrémy jen zřídkavé, protože Benátky chrání před záplavami soustava ocelových bran, nazývaná příznačně „Mojžíš“. Během sezóny je tu však návštěvníky doslova přecpáno, a to i přesto, že místních obyvatel spíše ubývá.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *