Zřícenina hradu Zbořený Kostelec a přírodní rezervace Čížov

Stačí se držet zelené značky a husté habrové a bukové lesy vás zavedou na nečekaná místa. Trosky hradu, zrcadlící se v řece Sázavě, vzácné rostliny v čele s okroticí dlouholistou, i hospůdka s báječným občerstvením. Ideální místo pro odpolední procházku i celodenní výlet.

Vydáte-li se cestou od Prahy, dorazíte sem buď přes Kamenici a Čakovice, nebo přes „motorkářský“ Týnec nad Sázavou. Svézt se můžete autobusem (a vystoupit na zastávkách Týnec nad Sázavou nebo Zbořený Kostelec) nebo využít parkovacích míst v okolí obou těchto zastávek.

Začněte půvabným výhledem na zříceninu

Ze zastávky Zbořený Kostelec vede do vsi půvabná visutá lávka, z níž se vám naskytne nádherný výhled na zříceninu hradu ze 13. století. Před cestou se můžete zastavit ve vyhlášeném místním hostinci u Holubů, nebo se rovnou vydat po zelené značce, začínající u rozcestníku nad lávkou.

Za tajemnou historií hradu Zbořený Kostelec

Už po dvoustech metrech stačí zahnout po zelené mírně doprava, a projít mezi rozpadlými hradbami. Ocitnete se přímo uprostřed zříceniny Zbořeného Kostelce. V minulosti nesl název Kostelec nad Sázavou. Jeho jméno značí pravděpodobně souvislost s přítomností kamenného chrámu, uzavřeného hradbou (staročesky kostelec). Jiná legenda však praví, že hrad byl pojmenován po hoře, která tento název nesla už dlouho předtím.

Pokochat se můžete zejména zbytky brány, okrouhlé věže a zdiva budov, obklopených doposud jasně patrným jižním a východním příkopem. V okolí pak lze narazit i na zbytky hned dvou obléhacích táborů s terasami a valy pro praky. Ty největší balvany, pomalu zarůstající mechem a trávou, sloužily jako protizávaží nebo střelivo.

Přírodní rezervace Čížov

Území hradu Zbořený Kostelec je součástí přírodní rezervace Čížov u soutoku Sázavy a Kamenického potoka. Rezervace má podobu ostře zaříznutého bočního údolí s vystupujícím hřbetem s troskami hradu. V sezóně lze v jejích úbočích narazit na mnohé chráněné druhy rostlin, například okrotici dlouholistou nebo medovník velkolistý. A budete-li mít štěstí, možná se vám ukáže i majestátní výr velký.

siffera@centrum.cz'

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

2 komentáře

    1. siffera@centrum.cz'Jana Šrámčíková Autor příspěvku Odpovědět

      Dobrý den,
      děkuji za připomínku. Celou dobu píšu o Sázavě, a pak mi tam skočí Vltava… Asi tiskařský šotek, díky a opraveno.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *