Seznamte se s tím, co mají společného pražské Kunratice s českým králem Václavem IV. a hororovým filmem Van Helsing

V obvodu Prahy 4 leží městská čtvrť Kunratice, která byla až do roku 1968 samostatnou obcí. Její historie sahá do konce 13. století. Dnes je to moderní část Prahy s příjemným bydlením. V Kunraticích jsou rybníky Olšanský, Ohrada, Šeberák, Vernerák a Mlejňák. Kromě nich se čtvrť pyšní také zajímavými architektonickými památkami spojenými se jmény královského rodu Lucemburků.

Nový hrádek u Kunratic

Na lesnaté ostrožně, kterou obtéká Kunratický potok v Kunratickém lese se nachází zřícenina gotického hradu. V roce 1411 ho nechal český král Václav IV. Jeho úmyslem bylo, aby se hrad jmenoval po něm. Vzor si vzal ve svém císařském otci Karlovi IV. a hradě Karlštejn. Hrad měl tedy nést název Wenzelstein. Jenže lidem nešlo jméno přes rty a raději mu říkali Nový hrad. V jeho prostorách v roce 1419 Václav IV. přijal zprávu o první pražské defenestraci, která ho přivedla k záchvatu zuřivosti nad tím, jak si někdo dovolil oknem vyhodit jím dosazené konšely. O dva týdny později, 16. srpna 1419 tu pak král zemřel, pravděpodobně na srdeční infarkt.

Z Nového hradu se toho moc nedochovalo, husité ho dobyli a vypálili a na konci 19. století byly jeho zbytky srovnány se zemí do úrovně sklepení. Dnes se návštěvníci mohou podívat na zbytky zdí paláce a věže. V předhradí jsou pak dodnes patrné pozůstatky valů, jež vybudovali husité při obléhání hradu. K hradu je možné se dostat po modré turistické značce, která začíná u turistického rozcestníku Zelené domky – bus. Odtud je to na hrad asi 1,2 kilometru.

Zámek Kunratice. Foto autor: Jiří Sedláček, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Overview_of_place_near_Kunratice_castle_in_Kunratice,_Prague.jpg

Zámek Kunratice

Další historickou památkou v Kunraticích je tvrz, která je zmiňována již ve 14. století. Mimo jiné byla i v majetku krále Václava IV. V 17. století byl na jejích základech vybudován barokní zámek, který byl ve 30. letech 19. století přestavěn ve stylu klasicismu. Dnes na zámku sídlí entomologické oddělení Národního muzea. Milovníky filmu možná překvapí, že areál zámku byl v roce 2004 využit pro natáčení některých scén hororového fantasy filmu Van Helsing.  V jižní části přilehlého zámeckého parku, který je volně přístupný, je dřevěný altánek, dětské hřiště a tenisové kurty.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kunratice_(z%C3%A1mek); https://cs.wikipedia.org/wiki/Nov%C3%BD_hrad_u_Kunratic

Pohled na Nový hrádek u Kunratic. Náhledové foto autor: Šjů, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kunratice,_Nov%C3%BD_Hr%C3%A1dek,_pohled_p%C5%99es_most_(03).jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.