Skvosty Rajeckého údolí

Slovensko

Rajec, město, které dalo Rajeckému údolí jméno se nachází na pomezí mezi Malou Fatrou a Strážovských vrchů. I přesto, že tato oblast leží trochu stranou, najdete v ní mnoho krás všeho druhu. Pokud budete mít čas, určitě se zde zastavte a podívejte se, co tento kraj skrývá za perly.

Pramen vody Rajec

Jedním z mnoho zajímavých míst je poutní místo nacházející se ve vesničce Rajecká Lesná. Mimo pramene Rajec, který se zde stáčí můžete tady spatřit jedinečný Slovenský betlém. Toto ojedinělé řezbářské dílo je největším pohyblivým betlémem našich sousedů. Zachycuje, jak tradiční životní styl a památky všech regionů ležící na Slovensku, tak i Ježíšovo narození. Jeho autorem je J. Pekara. Z Rajecké Lesné se můžete dostat až přímo k hoře Kľak, která se pyšní svým nádherným výhledem. Ke Kľaku vede dohromady pět turistických tras. Pokud se rozhodnete pro trasu z Rajecké Lesné určitě se zastavte ke gejzíru, který se nachází v Rajecskolesnianské dolině.

Rajecké Teplice

Rajecké Teplice

Jsou jedním z nejznámějších míst této oblasti. Rajecké Teplice jsou asi necelou půlhodinu autobusem od Žiliny. Jedním z hlavních důvodů, proč sem turisté zavítají jsou lázně, které jsou zde budovány asi od 17. století. Termální prameny v lázních dosahují teploty až 37 °C. Nyní se tady léčí převážně problémy s pohybovým ústrojím. Vzhledem k dobré poloze, je v okolí mnoho vyznačených cest. Mimo to zde vedou dvě naučné stezky. Jedna z naučných stezek, která je o něco náročnější vede přímo k Poluvsianské skalní ihle. Přímo vedle tohoto dolomitového útvaru je pomník Jozefa Gabčíka.

Rajecké údolí

Martinské hole

Pro milovníky horských výšlapů je výstup na Martinské hole jako stvořený. Ze strany Rajeckého údolí se sem ovšem jinak, než po svých nedostanete. Cesta je sice náročná, ale rozhodně stojí za to! Po cestě nemůžete minout zámeček Kunerad, který má bohatou minulost a určitě stojí za návštěvu. Nejvyššími body Martinských holí jsou Veľká lúka a Krížava, které nemůžete nepřehlédnout díky viditelným vysílačům.