ruz1

Unikátní soutěžní rozárium v Hradci Králové můžete navštívit jen do 30. června

Za krásou růžových keřů nemusíte jezdit jen do Kroměříže nebo na jiná vyhlášená místa. Jedenkrát do roka se vám představí i přímo v Hradci Králové. Stačí si pohlídat ten správný čas a získáte opravdu jedinečný zážitek, který vám budou všichni milovníci květin závidět.

Soutěžní rozárium v Hradci Králové se otevírá pouze příležitostně. Nemá žádnou pravidelnou provozní dobu, ani nelze uskutečňovat individuální prohlídky. Takže když už se otevře, pak zpravidla praská ve švech.

V roce 2019 je do konce června!

Letos se návštěvníci mohou pokochat barvami a vůní růžových květů celé dva týdny. Jde o poměrně nový údaj, protože každý rok se návštěvnické dny stanovují jinak podle aktuální kondice a nakvétání růží, byť obvykle bývají právě v červnu. Tehdy totiž růžové keře vykvétají poprvé a také nejkrásněji. Po zbytek sezóny jde už spíš jen o odlesk dávné slávy.

Český unikát, o kterém málokdo ví

Není bez zajímavosti, že jde o jediné mezinárodní soutěžní rozárium v Česku. Slouží k hodnocení nových odrůd, přičemž je v potaz bráno množství přísných estetických i pěstitelských pravidel. A každý rok si pak jedna růže odnese ocenění Zlatá růže města Hradce Králové. Ano, i tyto unikátní kousky si zde můžete porozhlédnout.

Jde o příjemnou procházku po štěrkových cestičkách mezi množstvím záhonů. Většinu z nich pokrývají růže různých barev i tvarů – od polyantek až po nejoceňovanější velkokvěté. A z panující vůně se vám snadno zatočí halva. Nechybí ani několik laviček či altánek k posezení, jen stínu je tu spíše poskrovnu, takže je s tím třeba počítat.

Každý rok tu navíc můžete narazit na něco nového a zvláštního, přibývají nové druhy od šlechtitelů a ty méně atraktivní jsou nahrazovány. Ale pospěšte si, posledním otevíracím dnem je 30. červen. Podívat se sem můžete mezi 9-17 hodinou.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *