Solné doly, malebné jezero a město ukryté v pohoří

Hallstatt

Pohlednicově krásné město Hallstatt láká na několik atrakcí, a to i přesto, že je jedním z nejmenších rakouských pokladů. Návštěvníci ale mohou v místní kostnici objevit tu nejneobvyklejší atrakci. Proč ne, vždyť město je nejvyhledávanější pro odhalení tisíce hrobů. Nicméně vás zde spíše zaujme okolní příroda…

Město, které každý rok přitahuje statisíce návštěvníků

Hallstatt je právoplatně zapsán na seznam UNESCO a každý rok přitahuje stovky tisíc návštěvníků k cestě do Severních Alp. Město, které má necelou tisícovku obyvatel, leží u stejnojmenného jezera a šplhá po vysokých svazích objímajících vodní plochu. Nádherné dřevem obložené domy kvetou růžovými a rudými muškáty a k jejich vchodům vedou promoklé kamenné schody.

Kostnice jen pro odvážné duše

Cestovatelé jsou mírně šokováni, když jdou do místní kostnice. Jedna vybělená lebka následující za druhou se chlubí titulem, datem narození a úmrtí a kresbičkami. Všechny ostatní kosti jsou pohřbeny daleko od lebky a tato tradice byla zavedena od 16. století. Proč se hlava nemůže pohřbít společně s tělem v Hallstattu? Důvod je velmi přízemní – v podstatě není dostatek místa.

Hallstatt 1
Foto: Pixabay

Na jedné straně jezero a na druhé straně vysoké skály omezovaly životní prostor obyvatelům Hallstattu. Jedním z hlavních míst, kde začaly rezervní fondy, byl hřbitov. Mrtví zde leželi ve svých rakvích asi 10-15 let. Potom hrobník vytáhl jejich těla, sebral kosti a končetiny a pohřbil je daleko v horách. Mezitím nechal lebky vyblednout na slunci. Ty pak předal umělcům, kteří se starali o posmrtnou kosmetiku lebky. Dubové listí, stromy, břečťan a růže se staly oblíbenými kresbami, které se staly symbolem slávy, vítězství, života a lásky.

Jezero Hallstatt

Hallstattské jezero je přibližně 8 kilometrů dlouhé a necelé 2 kilometry široké. Je obklopeno horami a pokud jde o rybaření, patří mezi nejbohatší jezera na tomto směru v Rakousku. V létě nabízí Hallstattské jezero okouzlující osvěžení, nejen po celodenních procházkách městem a po horských výstupech. Přímo ke koupání je nedaleko od historického centra tzv. Badeinsel, které je blízko nedalekého kempu. Užít, si můžete výlet přes jezero s několika zastávkami místními trajekty.

Hallstatt 2
Foto: Pixabay

Jízdenky se kupují na místě. Můžete si i pronajmout soukromá plavidla, pontony, labutě nebo šlapadla. V případě, že pojedete do Hallstattu vlakem, dostanete se do centra od železnice také na lodi. Vydat se můžete na procházku centrem Hallstattu, na koupání ve stejnojmenném jezeře a výlet na vyhlídku s návštěvou solných dolů. A podívat se lze i na jeskynní systémy. Po projetí Hallstattem vás nepřekvapí skutečnost, že celá zóna je od roku 1996 zařazena na seznam světového dědictví UNESCO.

Zdroje info: hornirakousko.cz, animod.cz

Náhledové foto: Pixabay