IMG_E2846

Srdce Skotska: Toulky Dundee a Perthem

Skotsko je určitě zajímavá destinace pro cestování. Není divu, že mnoho výletníků si ji vybírá pro svá putování. Tuto krásnou zemi můžete navštívit jak v létě, kdy je zde příjemné mírné klima bez veder, tak na podzim, kdy ještě není úplná zima. Určitě však nepočítejte se sluněním a chozením v plavkách. Podobně jako ve Skandinávii jsou zde teploty pohybující se okolo 20 °C a neobvyklý není ani déšť a mlhy.

IMG_E2846

Seznamte se s Perth and Kinross Council

Dnes se z blízka podíváme na část středního Skotska, konkrétněji Perth and Kinross council. Jde o administrativní část země, která určitě láká hlavně dvěma velkými městy – Perthem a Dundee, dále také hojně navštěvovanou historickou památkou v St. Andrews. Pokud budete pobývat v této části Skotska, nemáte problém s dopravou. Místa od sebe nejsou daleko, a navíc zde bez problémů funguje autobusová doprava. Pro vyhledávání spojů určitě doporučujeme aplikaci Bus Times. Autobusy v zemi provozuje společnosti Megabus nebo Stagecoach.

St. Andrews cathedral

Staré památky i nová lákadla

V Dundee a Perthu vás určitě zaujmou historická centra s typickou ostrovní architekturou. Zajdete-li do starého středu tohoto přístavního města, pak zajisté nepřehlédněte například McManus Art Gallery, tedy historickou budovu, která dominuje prostranství, před se pak tyčí Burnsova socha. Jak bylo řečeno, Dundee je také městem přístavním, proto za zmínku stojí i přístavní konstrukce, která připomíná tvar lodí, jež právě tudy plují. Všude po městě je pak k nalezení série moderních streetartových soch tučňáků.

  Drak

Perth je potom hlavním administrativním centrem oblasti. I zde na vás čeká mnoho historických památek. Jednou z největších katedrál je St. Leonards Cathedral. Navíc se nachází naproti rozlehlému parku, který lze využít jak ke sportu, tak k odpočinku. Pokud se v Perthu dostanete na High street, vězte, že jde tepnu města. Po stranách se vám nabídne mnoho obchodů, restaurací i uměleckých soch, jako například ta s muži s obručí.

St. Castle
Posledním důležitým místem je St. Andrews. Nenajdete místo, kde by Skotové více neupozorňovali na své národní dědictví. Téměř každý druhý obchod nabízí kilty, tradiční čepice, lovecké obleky nebo upomínkové předměty s typickou skotskou chlupatou krávou. To není však důvod věhlasnosti tohoto místa. St. Andrews je známé díky svému hradu a zřícenině středověké katedrály.

Přístav

Vedle poznávání ochutnávejte!

Jen památky, to však není ono. Skotsko se musí prožít i ochutnat. Proto doporučíme pár míst, která nás nadchla. V první řadě je to jeden z nejlepších „Fish and Chips“ barů ve Skotsku. Nachází se v malém městě Alyth mezi Dundee a Perthem. Jedná se o The Alyth Traditional Fish Bar. Menu mají plné, ale určitě zkuste prostě jen obalenou tresku s hranolkami zakápnutou octem – tak jak to Skoti rádi. Dále je důležité poznačit si název Jimmy Chung´s Asian Buffet. Jedná se o místo v Dundee, kde zaplatíte sedm liber a můžete jíst, co hrdlo ráčí. Jde o ve Velké Británii oblíbenou formu restaurací. Navíc tento podnik má v nabídce mnoho výborných pokrmů. Od tradičně asijských přes marinovaná žebírka až po dezerty.

Fish

Sdílet

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *