Srebrenica: jeden z nejhorších masakrů začal nevinně a může se kdykoliv opakovat. Situace na místě je stále vážná

Srebrenica: Zatímco většina států vyjadřuje solidaritu s bosenskými muslimy, mnozí přeživší se cítí ukřivděni. Tvrdí, že historie se přepisuje a váleční zločinci jsou obdivováni za zvěrstva, která způsobili.

Temná minulost Srbska

Genocida skončila před čtvrt stoletím, přesto v této noční můře mnozí stále žijí. Srebrenica je město v Bosně a Hercegovině poblíž hranice se Srbskem. Město během války Spojené národy prohlásily za bezpečné a vzaly je pod svou správu. Za nedlouho ale jednotky OSN město vydaly srbským milicím, které během pár dní v oblasti povraždili na 8 tisíc civilistů. Jako strůjci genocidy se označují:

  • Radovan Karadžič
  • a Ratko Mladič.

Oba byli odsouzeni v Hágu na doživotí jako váleční zločinci. Tito dva ale nebyli jediní, kteří měli na rukou krev bosenských muslimů. Přeživší genocidy tvrdí, že na ulicích stále potkávají ty, kteří jim před čtvrt stoletím usilovali o život a vyháněli je z jejich domovů. Cítí nespravedlnost, jelikož vrahové stále chodí mezi nimi. Někteří z bývalých členů srbských milic dokonce zastávají vysoké posty na tamních úřadech.

Foto: Pixabay

Etnické problémy nezmizely

Situace v Srebrenici je komplikovaná. To je dáno tím, že oblast je pod správou srbské menšiny v Bosně a Hercegovině. Etnické pnutí je tak přítomné i téměř tři dekády po masakrech. Dochází zde k segregaci na školách a ulice nesou jména válečných zločinců. To vše je jako pěst do tváře těm, kteří v devadesátých letech o vlásek unikli smrti.

Zabito bylo více než 8 tisíc lidí

Sám starosta Srebrenice, Mladen Grujičič, popřel, že by masakry naplňovaly znaky genocidy. Dle něj nešlo o cílenou a systematickou etnickou čistku za cílem vyhlazení muslimského obyvatelstva, přesto že toto stanovisko zaujalo mezinárodní právo. Bosenští muslimové situaci vystihují slovy: „Doba je možná jiná, ale ve skutečnosti se nic nezměnilo.“

Zdroj: https://ustecky.denik.cz/zpravy-ze-sveta/masakr-srebrenica-bosna-hercegovina.html, https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/foto-26-let-od-srebrenickeho-masakru/r~aa0df0e684f711e8b52aac1f6b220ee8/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.