Monumentální klášter Sacra di San Michele v Piemontu byl inspirací k románu Jméno růže

Klášter svatého Michaela (Sacra di San Michele) je náboženský komplex staveb, který se nachází na mohutném skalisku Monte Pirchiriano (962 m n.m.) v předhůří Alp. Město Turín je od něho vzdáleno asi třicet kilometrů. Při jeho návštěvě lze spojit kulturní a duchovní zážitek s turistickým výšlapem po ferratě Carlo Giorda – Monte Pirchiriano. Nemáte-li ale ambice zvládat náročný výstup na horu, tak se můžete klidně svézt dopravním prostředkem až na parkoviště pod klášterem a zbytek cesty ujít už pěšky.

Starobylý strážce staré římské cesty

Místem, kde nyní stojí Sacra di San Michele, odjakživa vedla stará římská cesta, a už velmi dávno tu byla vybudována starověká pevnost. Měla chránit důležitý průsmyk přes Alpy. V 10. století se tu usadil Giovanni Vincenzo, muž, který vyznával poustevnický způsob života. Ve stejném století zde byl založený benediktinský klášter pro mnichy, který později sloužil i jako noclehárna pro poutníky, kteří měli namířeno do Věčného města, tedy Říma. Klášter postupně nabýval na důležitosti, ale už od 13. století jeho význam začal upadat. Ve 20. letech 17. století pak byl úplně zrušený, aby o dvě stě let později byl opět obnoven, tentokrát ale pod patronací kongregace rosminiánů. Ti klášter užívají dodnes.

Nahoru na horu autem i ferratou

Na prohlídku kláštera svatého Michaela je možné se dostat autem i autobusem, a to po dálnici A32 Turín-Bardonecchia směr Frejus. Cestou je nutné sledovat ukazatele a směr Laghi di Avigliana – Giaveno a pak na Sacra di San Michele. Autem i autobusem lze jet až těsně pod budovy kláštera. Parkuje se totiž na parkovišti Piazzale Croce Nera, což je od kulturní památky asi ve vzdálenosti 800 metrů. Ty je už třeba ujít pěšky. Zdravotně postižené osoby se sníženou pohyblivostí se autem dostanou až k úpatí Mnišské hroby, kde jsou k dispozici tři výtahy, jež vedou do kláštera.

Klášter svatého Michaela v zimě. Foto autor: plachetnice, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sacra_di_san_michele_01.JPG

Pokud byste si vybrali k cestě nahoru ke klášteru svatého Michaela ferratu Carlo Giorda, pak je třeba jet autem, vlakem nebo autobusem do Sant´Ambrogio di Torino a pokračovat na Chuisa San Michele. Ferrata začíná hned vedle parkoviště před rybníkem. Doba výstupu nahoru je okolo 3,5 hodiny. Ferrata má střední obtížnost B/C, k jejímu absolvování je zapotřebí ferratová sada, helma, postroje. Cesta má celkem tři části, z nichž lze po každé části vystoupit. Převýšení je 550 metrů. Ferrata je pojmenována po horolezci Carlo Giorda (1946-1885), který zemřel pří výstupu na Via Gervasutti-Gagliardone.

Individuální prohlídka kláštera svatého Michaela

Za individuální prohlídku kláštera svatého Michaela zaplatíte 8 Euro za dospělého a 6 Euro za dítě. Prohlídka trvá okolo 45 minut a zahrnuje Schodiště mrtvých, Portál zvěrokruhu, kostel s malbami, panoramatickou terasu a zříceninu Nového kláštera. Při sobě je dobré mít chytrý telefon, protože po cestě jsou QR s vysvětlujícími videi. Místo kláštera je naplněné spiritualitou a není divu, že inspirovalo spisovatele Umberto Eco k napsání bestselleru Jméno růže.

Zdroj: https://sacradisanmichele.com/; https://www.alpskyvudce.cz/ferrata/Ferrata_Carlo_Giorda_-_Monte_Pirchiriano

Klášter svatého Michaela. Náhledové foto: Fulvio Spada, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sacra_Di_San_Michele_(69197329).jpeg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.