Velhartice

Strašidla ve Velharticích

Obec Velhartice je známá především díky Janu Nerudovi a jeho Romanci o Karlu IV. s Buškem z Velhartic nebo Karel Jaromír Erben a balada o Svatební košili. Vesnička je tak cílem mnoha turistů i díky zřícenině hradu Velhartice nebo zdejšímu kostelu sv. Máří Magdalény se hřbitovem, kde prý straší.  O všech tajuplných jevech kostela si můžete počíst v článku a následně k tomuto místu zavítat.

 Velhartický Hřbitov

Samotné Velhartice leží nedaleko Klatov a ke hřbitovu se dostanete odbočkou ze silnice 1718, jihozápadně od posledních Velhartických domků.  Když přijdete na hřbitov, uvidíte hroby tisknoucí se tak blízko u sebe, že mezi nimi ani neprojdete. Už jen zmínka o tom, že se v kostele i na hřbitově odehrávaly hrůzné událostí, které popsal Karel Jaromír Erben ve svých baladách, vás nenechá chladnými. Právě podle balady s názvem Svatební košile se traduje, že mládenec pohřbený na tomto hřbitově oživl díky svému sokovi v lásce, který se chtěl pomstít své milé za její odmítání. Mládenec si pro dívku přišel a zamkl v kostele.  To však není všechno. Další záhadou je viditelná dívčí tvář u štítu kostela a negativní energie je prý nejvíce soustředěna v kamenném kříži při bočním vchodu kostela.

Opravy kostela

Před 8 lety vzniklo občanské sdružení za záchranu kostela sv. Máří Magdalény. Kostel byl v havarijním stavu a tak se sdružen rozhodlo s tím něco udělat. Začalo se opravou střechy, nyní se opravují okna a chystá se plán pro opravu interiéru kostela. Poté by měla přijít na řadu u vnější omítka. Se znovu omítnutím se nabízí i otázka a to, zda u štítu zůstane dívčí obličej?

Výzkumy

Kostel i hřbitov neláká jen nadšence záhad a tajuplných jevů, ale přímo profesionální Vyšetřovací Tým Paranormálních Jevů. Celý tým inspiroval k výzkumu hlavně Karel Jaromír Erben a jeho poezie. Výzkumníci se snaží být objektivní spíše až skeptičtí. Zároveň však tvrdí, že se v kostele nějaké fyzikální anomálie opravdu dějí, ale není pro ně žádné racionální vysvětlení.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.