les

Tajemství Slavkovského lesa

Vodopád, minerální prameny nebo čedičové varhany.  To všechno je možné k vidění v CHKO Slavkovský les. Pokud jste tedy milovníci krásné přírody a turistky, Slavkovský les a jeho okolí je ideálním místem pro výlet s dětmi.

Kde se les ukrývá?

Slavkovský les najdeme v západních Čechách v Karlovarském kraji. Kraj je znám především díky lázeňským městům nebo zaniklým obcím slavkovského lesa. Tento les, tak tvoří jakousi další odpočinkovou zónu, která lázeňský kraj skvěle doplňuje.  V Slavkovském lese nenajdeme jen zalesněná místa, ale také i bažinaté plošiny nebo ostrůvkovité lokality.  Vyskytují se zde také prameny některých minerálních vod, které jsou důkazem vulkanické činnosti z minulosti.

Dominanta lesa

Dominantou lesa je čedičový vrch Hůrka o nadmořské výšce 817 metrů, který převyšuje vesnici Hlinky. Oficiální názvem tohoto místa jsou Čedičové varhany u Hlinek. Tento čedičový vrch je též pozůstatkem vulkánu a zanechal za sebou lávový proud v dnešní podobě hřbetu, který vybíhá severovýchodním směrem. Nedaleko Hůrky uvidíte starým lom, kdysi zpracovávající část lávového proudu. Slavkovský les a jeho zajímavosti patří k nejkrásnějším ukázkám vulkanických jevů u nás. Samotné čedičové sloupce šedohnědé barvy tvoří stěnu o výšce 20 metrů a délce 60 metrů. V okolí těchto jevů najdete více. Jen na protilehlé straně Hůrky, se nachází Uhelný vrch. Název Uhelný dostal díky těžbě hnědého uhlí na tomto místě.

Pověsti z Homolky

Dalším poněkud bájným a též krásným místem je Homolka. Homolka vypadá spíše jako taková kopcovitá vyvýšenina, která je ukrytá v lese a odnikud z okolí není vidět. Vznik vyvýšeniny se váže k místní pověsti. Povídá se, že vznikla díky jedné čarodějnici. Ta prý proměnila svatební průvod trpaslíků z Uhelného vrchu v kámen. A proměnila je proto, že král trpaslíku si chtěl vzít princeznu z Homolky a možná, že může i za zaniklé obce ve Slavkovském lese. Další pověst zase praví o pokladech ukrytých uvnitř Homolky, ke kterým se však dostanete jen na Štědrý den.  Celá oblast Slavkovského lesa je nejen přírodním rájem, ale i místem plným tajemství.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.