výlet na kole

Znovuotevřené Brdy

S příchodem jara se kromě hradů a zámků otevřou i nové cyklostezky. To se týká bývalého vojenského újezdu Brdy, který byl otevřen už v roce 2016. Brdy jsou opět otevřené i v roce letošním. Navíc přibilo otevření i dalších cyklostezek pro cyklisty i pěší turisty. Co zajímavého se dá tedy v Brdech navštívit?

Spálené Poříčí

Východiskem všech tras by mohlo být Spálené Poříčí a z něj můžete i za den objet všechna krásná místa v západních i jižních Brdech. Nebo si zde můžete udělat pohodovou dovolenou, vybrat si nějaké příjemné ubytování v Brdech a každý den vyrazit na jiný výlet.  Brdy se dají objet na kole i projít pěšky. Než se však na některý z výletu vydáte, nezapomeňte se podívat a prohlédnout si samotné Spálené Poříčí. Najdete zde zámek, židovský hřbitov nebo špejchar Ve Dvoře.

Přes Těnovice

Když se vydáte z Poříčí směrem na Těnovice, spatříte několika hektarové jablečné sady. Přímo ve vesnici můžete navštívit místní a původně gotický kostel. Ať už zvolíte kolo nebo pěší túru, vyrazte z Těnovic na kopec. Určitě budete překvapeni tím, co tam uvidíte. Na kopci se nachází několik budov. V každé z budov je ukryté meditační centrum buddhismu Diamantová cesta. Vedle budov stojí vysoká žulová stavba. Této stavbě se říká stúpa a šíří štěstí do celého okolí, slouží také jako inspirace k meditaci. Na celou stavbu dohlížel sám buddhistický láma z Nepálu a prý, když stúpu obejdete několikrát dokola, ve směru hodinových ručiček, splní se vám přání.

K Padrťským rybníkům

Pokud se z Těnovic vydáte dál přes Lučiště do Hořic, zbývají vám už jen čtyři kilometry k největší přírodní atrakci CHKO Brdy. Tou atrakcí jsou Padrťské rybníky.  Rybníky jsou dva. První se jmenuje Hořejší a je zcela obklopený lesy. Druhý rybník se nazývá Dolejší, není obklopen lesy, ale rákosím a dost často připomíná rybníky v jihočeském kraji. Oba rybníky sloužily, jako zásobárna vody pro hutě okolních vesnic. Kvůli Vojenskému újezdu, bylo spoustu vesnic zničeno, rybníky však zůstaly dodnes a jsou velmi vyhledávané.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

1 komentář

  1. FandaS

    Do Brd se chystáme v létě na kolech projet bývalý vojenský prostor, nemáte nějaký tip na dobré ubytování se snídaní?