Středověká perla Moravy: Hrad Buchlov se představuje

Hrad Buchlov

Jedním z nejkrásnějších moravských hradů, který se majestátně tyčí nad obcí Buchlovice, je Buchlov. Viditelný je v podstatě ze všech světových stran. Jedná se o skvostnou stavbu snoubící v sobě jak středověkou architektury, tak i prvky spadající do novověku, a to od 15. až do 19. století. Zejména interiéry jsou úžasné a rozhodně se tak vyplatí jeho návštěva. My se v následujících řádcích soustředíme na vše, co by vás mohlo na hradě Buchlově lákat…

Hluboká historie

Samotné počátky historie hradu Buchlov sahají až do 1. poloviny 13. století. Již tehdy jej založil český král jako efektivní obrannou pevnost. Součástí návštěvního okruhu jsou zahrnuty veškeré interiéry kopírující nejrůznější architektonické styly. Uvidíte tedy jak gotické, tak i renesanční a barokní prvky. Moc hezká je zdejší zbrojnice, v níž spatříte středověké smrtící nástroje. Pokud patříte spíše mezi mírumilovné jedince, nenechejte si ujít pohledy na přírodovědné sbírky, které patří Leopoldovi a Bedřichu Berchtoldovy. Mysteriózně působí i egyptská mumie, která se zde nachází.

Různé trasy prohlídek

Zvolit si můžete hned z několika různých prohlídek. Samotný areál celého hradu je dostupný zcela zdarma. Výbornou volbou je klasická cesta nazvaná Buchlov proměnách času, při níž se dostanete do všech zajímavých místností a můžete obdivovat i zmiňované přírodovědné sbírky. Muzeum hrabat Berchtoldů je opravdu zajímavé. Doporučujeme i Vyhlídku do kraje, neumožní návštěvu vyhlídkové věže. Volit ale mohou klidně i děti, a to variantu nazvanou S pastelkami pro hrad Buchlov. Tato dětská stezka je bude určitě bavit.

Buchlovská spirála

Hradní parkán je za normálních podmínek nedostupný, nicméně v rámci programu Buchlovská spirála si jej můžete prohlédnout. Odborný pracovník NPÚ, ÚOP Kroměříž vám podá dokonalý výklad o stavebních okolnostech při realizaci hradu a také při jeho restaurování.

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.