Střípky z Jordánska – co nevynechat

Jordánsko je bez nadsázky klenotem všech zemí Středního východu. Můžete zde spatřit věci, které opravdu nikde jinde nenajdete. Je to země pouští, bohaté historie a samozřejmě i vynikající kuchyně. Jen pláží tu najdete poskrovnu.

Při pohledu na mapu této země nelze než konstatovat, že její pobřeží je poměrně krátké. Ovšem přítomná pobřežní letoviska na jihu země určitě stojí za návštěvu. Jedno z nich najdete v zálivu Aqaba, druhé pak v severní části Mrtvého moře .

Jordánsko jako skvělá alternativa k Egyptu a Tunisku

V případě Mrtvého moře bychom vlastně měli mluvit spíše o jezeře. Je extrémně slané, a na mnoha místech se tak budete nadnášet bez větších potíží. Slaná voda také může nabídnout mnohé léčivé účinky. Záliv Aqaba je zase součástí Rudého moře a typická je pro něj přítomnost nádherných korálových útesů. Užijete si tu třeba i potápění. O příjemné počasí se nemusíte bát, v těchto oblastech trvá léto celý rok. Dovolená v Jordánsku se tak jeví jako velmi příjemná alternativa návštěv jiných oblíbených přímořských destinací.

Petru zkrátka musíte vidět

Majestátní chrámy, vytesané do skal prací lidských rukou, jsou opravdu nejkrásnějším klenotem této země. Nabatejští, jež byli zodpovědní za stavbu tohoto města a pohřebiště, zde žili od třetího století před naším letopočtem až do prvního století našeho letopočtu. Cesta vedoucí do Petry je opravdu úzká a proplétá se mezi skalami, takže už cesta sem je zajímavým zážitkem. Dříve šlo o součást obranné strategie.

A minout nesmíte ani další historické zajímavosti. Například horu Nebó, kde měl zemřít biblický Mojžíš, nebo město Madaba s krásnou byzantskou mozaikovou mapou Palestiny a Dolního Egypta. A hlavní město Jordánska – Ammám – pak nabídne jedinečné spojení historie a moderní doby. Skleněné mrakodrapy a soudobé ulice se tu totiž doslova proplétají mezi pozůstatky starověkých chrámů a sídel.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *