Svatý Jan pod Skalou: Ideální tip na jednodenní výlet pro Pražáky

Berounsko vedle proslulého hradu Karlštejna umí nabídnout zvídavým turistům také další zajímavosti. Patří k nim i obec Svatý Jan pod Skalou ležící v samém středu Chráněné krajinné oblasti Český kras. Co všechno tu na vás čeká?

Historie obce sahá až do 9. století

I když je hlavní město Praha veskrze turisticky atraktivním místem, nejen jeho obyvatelé vyhledávají i jiné lokality, kde mohou načerpat novou energii a osvěžit si na duchu i těle. Svatý Jan pod Skalou leží jen 30 kilometrů jihozápadně od Prahy v blízkosti Berouna. S jeho historií se pojí pověst o poustevníkovi Ivanovi, jenž tu měl v jeskyni žít asi v polovině 9. století. V 11. století zde byl založen benediktinský klášter, později probošství a opatství. Husité, jak je známo, se nijak nekochali pohledem na stavby, jež patřily buď katolické církvi, nebo bohatým šlechticům, takže ani klášter neunikl jejich ničivé síle.

Klášterní budovy, které lze vidět v dnešní době, pocházejí z poloviny 17. století. V následujícím století byl klášter přeměněn na zámek. Za první republiky v něm byla škola, v padesátých letech minulého století vězení a dnes slouží jako kolej a vyšší odborná škola.

Na výlet i se psem. Foto: Pixabay

Naučná stezka Svatojánské památky

Návštěva Svatého Jana pod Skalou je ideálním jednodenním výletem na víkend nebo volné dny o prázdninách. Z Prahy je totiž dostupný po dálnici, jež vede směrem na Plzeň. A klidně můžete vzít kromě dětí také své psí kamarády, protože určitě budou mít z procházky radost. Čeká tu totiž na vás naučná stezka Svatojánské památky. Na cestě uvidíte nejen klášter s kostelem Narození sv. Jana Křtitele, ale také studánku sv. Ivana, Sloupcovou zvoničku v Sedlci, kapli sv. Ivana či kapli s hrobkou rodiny Bergerů. A co je hlavní – budete dýchat čerstvý vzduch Českého krasu a pozorovat jeho kouzelnou barevnost.

Zdroj info: wikipedie.cz

Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.