Karpaty

Svätý Jur – víno, historie a příroda

Svätý Jur, tedy malebné městečko v okolí slovenského hlavního města, nabízí jeho návštěvníkům mnohá vyžití. Můžete ochutnat dobrá vína od zdejších vinařů, zajet se podívat do Bratislavy, objevovat památky nebo si zajít na nějakou tu túru do přírody. Pojďme si toto místo přiblížit.

Víno

Malé městečko, které může nabídnout mnoho slunečních dní, tak typických pro jih Slovenska. K celkovému obrazu města, který připomíná podobná městečka v teplých částech Maďarska či na jihu Moravy, přispívá i zdejší půda, na které se daří vínu. Proto jde také mimo jiné o vinařskou oblast. Právě to zde můžete ochutnat na vlastní kůži. Víno je pro zdejší turistický ruch klíčová komodita. Naleznete zde mnoho sklípků a vinařských dekorací před nimi. Pro tuto oblast jsou nejtypičtější vína bílá. Nejvíce asi Ryzlink rýnský nebo Müller Thurgau.

Víno

Karpaty

Od zdejšího kostela lze pokračovat do údolí, kde se dostáváte až do úbočí Malých Karpat. Na cestě můžete, vedle novostaveb, vidět i typické staré chalupy. Z této oblasti pak vede pěší stezka. Můžete se vydat k troskám hradu Biely Kameň. Ty jsou zajímavé tím, že nejdou z dálky téměř rozeznat. Musíte listnatým lesem, který trosky dokonale zakrývá. Čím se budete přibližovat, tím však budete rozeznávat vstupní bránu a další rozbořené části hradu. Pokud však chcete ještě více probádat zdejší Malé Karpaty, můžete se po stezkách vydat napříč tímto pohořím a zakončit túru až ve Stupavě. Ta se nachází v západní části hor.

Památky z dob Velké Moravy

Z hradu Biely Kameň lze jít také zpět do Svätého Juru, konkrétně do místní části Neštich. Když půjdete od tohoto místa po modré, dostanete se ještě ke starším památkám, než byl hrad. Jde totiž o památky osídlení v době Velké Moravy. Právě v těchto místech se nacházelo obrovské hradiště. Dodnes to dokazují velké valy oddělené příkopem. Ty jsou místy až desetimetrové.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *