Zahrady buchlovického zámku nabízí jednu z nejucelenějších dendrologických sbírek v Evropě

Až do 17. století byly Buchlovice nevýznamnou osadou se sotva několika stovkami obyvatel. Dnes jich tu žije skoro dva a půl tisíce a za svou slávu vděčí převážně nádhernému zámku a jeho zahradám.

Původně se měl buchlovický zámek stát náhradou za blízký neútulný a nemoderní hrad Buchlov. Velmi rychle však přerostl v něco víc. Styl oblíbeného italského baroka a nádherná zeleň, která zámek obklopuje, sem dnes láká opravdu davy turistů.

Park, který se rozkládá na 19 hektarech

První parkové úpravy vznikaly zároveň se stavbou zámku v 17. století. Nejprve bylo všude jen a pouze baroko – tak, jak to majitelům vyhovovalo. Ovšem o století později přišel do módy tzv. sentimentální styl, vyznačující se umělou přírodní krajinou (jakkoliv to zní jako protimluv). A nebyli by to šlechtici, aby si své sídlo nepřizpůsobili. Tehdy to už byli Berchtoldové, kterým zámek patřil až do roku 1945 (dnes je majetkem Národního památkového ústavu, stejně jako zahrady okolo).

A vše se měnilo, přestavovalo… a bouralo. Dnes existuje z původního parku jen jedna jediná socha, a to s erbem bývalých majitelů Petřvaldů. Jde o obelisk, na který určitě při své procházce narazíte.

Zahrady Buchlovice a jejich dendrologická sbírka

Později se návrhu a osazení parku ujal botanik Dr. Bedřich Berchtold. Sjezdi celý svět, jen aby dovezl co nejvzácnější semena a sazenice a mnohé z těchto rostlin zde úspěšné rostou dodnes. Svou šířkou a zaměřením patří tato sbírka k nejlepším v Evropě. Později byly buchlovické zahrady obohaceny ještě o mnoho nádherně kvetoucích rododendronů a při procházce vás osvěží i několik fontán. Nesmíte sem ovšem se psem ani s jízdním kolem a vhazovat mince do fontán je rovněž zakázáno. Ovšem vstup do zahrad je zcela zdarma, takže proč toho nevyužít? Rozhodně stojí za to.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.