Svrab se šíří Českem – nakazit se můžete i při zcela banálních činnostech. Jaké jsou příznaky?

Svrab se šíří Českem – letošní únor byl co do čísel skutečně rekordní. Lékaři zaznamenali mnohem více nákaz, než kdy jindy. Šlo o 815 lidí, což je proti minulému roku nárůst prakticky o 80 %.

Svrab je kožní infekce způsobená roztočem, který se nazývá Sarcoptes scabiei. Jeho výskyt je bohužel častější, než si mnoho lidí myslí.

Jak se můžete nakazit svrabem

Tento roztoč se obvykle šíří přímým kontaktem s infikovanou osobou nebo infikovanými předměty, jako jsou oblečení, ložní prádlo nebo ručníky (byly zaznamenány případy přenosu ve chvíli, kdy se člověk posadil například na sedačku v MHD, kterou předtím použil infikovaný člověk). Svrab může postihnout lidi všech věkových kategorií a způsobuje nepříjemné svědění.

Foto: Pixabay

Jak se svrab projevuje

Bohužel řada lidí netuší, že může tímto onemocněním trpět. Vyplatí se proto vědět, jak se projevuje-

Mezi hlavní příznaky svrabu patří:

  • Intenzivní svědění, zejména v noci.
  • Vyrážka, která se často vyskytuje mezi prsty na rukou a nohou, na zápěstích, loktech, kolenou, pažích, podpaží a pohlavních orgánech.
  • Zčervenání kůže a vředy na postižených oblastech.
  • Malé bílé, hnědé nebo černé čárky na povrchu kůže, což jsou vlastně krátké kousky roztoče.

Svrab lze léčit pomocí léků, které pomohou odstranit roztoče z kůže a zastavit svědění a vyrážku. Lékař obvykle předepíše krém nebo mast s lékem, který se aplikuje na postižené oblasti. Obvykle jsou ovšem nutné i další kroky, jako je pečlivé vyprání veškerého oblečení a ložního prádla nebo ošetření infikovaných předmětů. Pokud se svrab neodstraní, může to vést k vážnějším kožním infekcím a komplikacím. Rozhodně se ho tedy nevyplácí podceňovat.

 

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/domaci-v-cesku-pribyva-nakaz-svrabem-v-unoru-byl-pocet-pripadu-rekordni-40425604#dop_ab_variant=884900&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_req_id=8OkC5grbMRB-202303131020&dop_id=40425604&source=hp&seq_no=8&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz, https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-zamestnanci-regiojetu-meli-svrab-dopravce-prijal-preventivni-opatreni-40008748

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.