Vezměte letos rodinu do Černé hory a jejího okolí

Černá_hora

V nádherném prostředí našich nejvyšších hor se nachází místo, které prostě musíte navštívit. Česká Černá hora se nachází v blízkosti lázeňského města Janské Lázně a je mimořádně oblíbená pro trávení letní i zimní dovolené. Protože v tuto chvíli máme zimy už dost, měli bychom spíše myslet na letní tipy na výlety.

Černá hora je jedním z krkonošských tisícovek. Její vrchol se tyčí do výšky 1299 metrů. Na nejvyšším vrcholu se nachází 80 metrů vysoký televizní vysílač, který je v provozu od konce 70. let minulého století. Také zde najdete několik horských chat a lyžařských vleků.

Černohorské rašeliniště

V blízkosti vrcholu Černé hory se nachází přírodní rezervace Černohorské rašeliniště – největší rašeliniště lesního typu v Krkonoších. Je oblíbenou turistickou oblastí. Hosté se mohou projít po 3,5 km dlouhé naučné stezce, jejíž součástí je dřevěná vyhlídková věž. Naučná stezka začíná u stanice lanovky jedoucí z Janských Lázní k vrcholu Černé hory a končí u Pardubických Bud. Stezka v tomto místě prochází cennými místy Krkonošského národního parku.

Rozhledna

Včetně moderních lanovek je na Černé hoře jedna unikátní. Byla uvedena do provozu v roce 1928 a dnes se nepoužívá. Na jejím předposledním sloupu se otevřela rozhledna, která se dostala mezi nejvyvýšenější rozhledny v rámci České republiky.

Janské Lázně

Krásné lázeňské město Janské Lázně se nachází nedaleko Černé Hory a jeho návštěvu byste si neměli nechat ujít. Kromě nádherné secesní kolonády oceníte několik lázeňských domů a jedinečný výhled na okolní hory. V nedaleké lázeňské zóně vyvěrá několik léčivých pramenů, které v kombinaci s horským klimatem dokáží opravdové divy. Nechte se hýčkat při některé z lázeňských léčebných procedur a přesvědčte se sami. Pokud se rozhodnete na chvíli opustit půvabné prostředí wellness ubytování, určitě navštivte stezku v korunách stromů a prohlédněte si lesní prostředí z ptačí perspektivy.

Janské Lázně
Foto: wikimedia commons, Hans G. Oberlack, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Janske_Lazne_Colonades_at_night.

Modré kameny

Nejen lesy, ale i další krásy Krkonoš jsou vidět z neuvěřitelné výšky. Navštivte Modré kameny, která se nachází nedaleko Janských Lázní. Jedná se o křemencové útvary, které získaly bleděmodrou barvu. Cesta k několikametrové vyhlídce je sice trochu drsnější, ale kompenzací za vaše úsilí bude neuvěřitelný výhled.

Sněžka

Sněžka
Foto: Pixabay

10 kilometrů od Černé hory se nachází nejpozoruhodnější hora České republiky – 1603 metrů vysoká Sněžka. Pyšní se mohutným, odkrytým vrcholem, který nabízí krásný panoramatický výhled. Existuje několik alternativ výstupu – k cíli se dostanete pěšky nebo lanovkou. Na nejlepším místě Sněžky, kromě výše zmíněné vyhlídky, navštivte také kapli svatého Vavřince, Polskou boudu s meteorologickou stanicí a poštovnu České republiky. Ať už se na Sněžku vydáte v jakémkoli ročním období, nezapomeňte si vzít teplejší oblečení.

Zdroje info: kudyznudy.cz, cestujlevne.com

Náhledové foto: Autor: Maoman https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%C4%8Cern%C3%A1_hora_J.jpg