Sýr Valencay

Sýr z údolí Loairy, který rozzlobil Napoleona

Svět sýrů je takřka bezbřehý a s mnohými jsou spojovány velmi zajímavé historky. Ani v malém obchodě se je mnohdy nedozvíte, natožpak v supermarketu. Možná by vám ale mnohé sýry zachutnaly ještě více, kdybyste o nich věděli něco z jejich historie a až pak přišla degustace. Jedním z velmi zajímavých sýrů je bezesporu Valencay. Právě o něm se traduje moc hezký příběh, který určitě stojí za zmínku.

Kozí sýr s jasným původem

Jestliže chcete ochutnat kozí sýr zcela jedinečné chuti, pak vsaďte právě na Valencay. Jedná se potravinu pocházející z údolí řeky Loairy. Své jméno dostal podle městečka Valencay, které se nachází v oblasti střední Francie. konkrétně se jedná o region Berry. Lidé tady sýr velmi dobře znají a určitě vám ho doporučí.

Zámek Valencay

Zámek Valencay: commons.wikimedia.org

Pyramida bez špičky

Když se na Valencay podíváte, zjistíte, že se jedná o zhruba 7 centimetrů vysokou pyramidku. Váha sýra se pohybuje mezi 200 až 250 gramy. Typický je tím, že jeho krustu tvoří tradiční posyp rustikálního charakteru, který pochází z dřevěného uhlí. Mladý sýr je typický příjemnou citronovou vůní a třen zralejší pak voní po ořechu. Valencay mimo jiné získal v roce 1998 statut AOC. jedná se tedy o tradiční regionální potravinu mající geografickou ochranu původu.

Pyramida bez špičky

Hlavním poznávacím znakem tohoto sýra je i fakt, že nemá špičku. A kdo za to může? Nikdo jiný než sám Napoleon Bonaparte. Když navštívil tuto oblast, dostal samozřejmě i tradiční sýr. ten mu ale připomněl pyramidy v Egyptě a jeho útěk zpět do Francie. V Egyptě zůstalo zhruba 50 000 vojáků, s nimiž nepřítel naložil dle své libosti. Zůstal tam i generál Kleber, který prohlásil, že kalhoty plné sraček, jež tam Napoleon zanechal, vezmou a otřou mu je o ústa. Možná, že Napoleona tížilo svědomí, a tak kordem špičku podaného sýra usekl. Od té doby prostě Valencay špičku tradičně nemá.   

Sýr Valencay: commons.wikimedia.org

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

1 komentář

  1. Jaromíra Odpovědět

    Kde se nachází řeka Loaira? Ve Francii těžko, přes Valencay protéká Le Nahon. La Loire, česky Loára je k tomuto místu neblíže cca 40 km severozápadně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *