Čachtice

Tajemné Čachtice

Alžběta Bathoryová, uherská šlechtična a údajně jedna z největších mučitelů. Žila na svém Čachtickém hradě, který dnes láká tisíce turistů. Možná právě díky záhadným a neobjasněným teoriím o hraběnce.

Slovensko a Čachtice

Čachtice se nachází na západním Slovensku asi 30 kilometrů od hranic s Českou republikou.  Na hrad se dostanete, když od parkoviště v Čachticích vystoupáte na kopec až k bráně hradu. Obec Čachtice a hrad patří neodmyslitelně k sobě a každý návštěvník, který sem přijede, má svůj vlastní příběh o hraběnce Bathoryové, které mu věří za jakoukoli cenu. Každý chce vědět, zda hraběnka opravdu mučila dívky a kolik obětí nakonec bylo. Možná, že těmto otázkám dopomohl i známý film Bathory Juraje Jakubiska.

Čachtický hrad

Hrad byl před několika lety opraven a znovu otevřen veřejnosti. Rekonstrukce byla opravdu rozsáhlá. Obnovily se například částečně hradní zdi, byla opravena vstupní brána nebo vybudována nová hospodářská budova. Během rekonstrukce byly také odkryty původní klenby a schody. Přes hlavní sezonu by mělo být otevřeno každý den. Samozřejmě je dobré si dopředu zjistit, jestli je ve vámi vybraný den otevřeno. Samotná prohlídka není nijak náročná ani dlouhá. Takže pokud zde chce strávit celý den nebo dokonce dovolenou je možné i ubytování v okolí Čachtic.

Hraběnka Báthoryová

Hraběnka Báthoryová vlastnila mnoho panství, ale zabydlela se právě na Čachtickém hradě. Pocházela z mocného rodu, který zastával v zemi, tehdejším Uhersku, vysoké postavení. Od roku 1560 až do roku 1614, měla prý na svědomí až 3 tisíce obětí. Někteří historici, však určité detaily vyvrací.  Dále se řeší, kde hraběnka zemřela. Na to je také spousta příběhů.  Někteří tvrdí, že zemřela v Maďarsku a jiní zase, že zemřela na samotném hradě ve věži, ale její hrob zatím stále nebyl nalezen. O důvod víc sem zavítat a přesvědčit se, zda už nebyl objeven nebo nevyvstala na povrch nějaká nová legenda.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.