Jak tajemný hrob na pražském hradě zničil ostatky jedné z prvních českých diplomatek – jeho konstrukce ji ovšem měla naopak chránit. Kde se stala chyba?

Tajemný hrob na pražském hradě možná ukrývá jiné ostatky: Mnoho lidí si myslí, že na Pražském hradě už patrně nelze objevit nic nového, protože výzkumů už tu probíhalo mnoho. Ovšem jak to tak vypadá, není to pravda.

Příkladem budiž kněžna Mlada. Pokud už vám školní paměť neslouží, povíme, že byla mladší dcerou českého knížete Boleslava I., vládnoucího v letech 935-972. Donedávna se však netušilo, kde její hrob, i když měla být uložena v klášteře sv. Jiří na Pražském hradě.

Nová série výzkumů

A právě na tyto hroby se v roce 2020 zaměřil tým archeologů a historiků v čele s Janem Frolíkem. Původně se myslelo, že Mlada by mohla být pohřbena v hrobě s označením JK-102, umístěným před apsidou. Tak významné místo by jí totiž rozhodně náleželo. Kněžna Mlada byla mladší dcera českého knížete Boleslava I. a žila v 10. století. Její životopis není bohužel příliš známý, ale podle legendy to byla velmi krásná a urozená žena.

Díky unikátnímu hrobu se nikdy nedozvíme, jak Mlada vypadala Foto: Pixabay

Podílela se na založení několika kostelů a klášterů, včetně kláštera benediktinek v Praze, kde se také stala jeptiškou a později abatyší. A neváhala dokonce jet do Říma k samotnému papeži, aby u něj vyjednala církevní osamostatnění Čech a zřízení biskupství v Praze. Zemřela pravděpodobně kolem roku 965. podrobné výzkumy však ukázaly, že kostra v hrobce patří nedospělému muži.

Díky unikátnímu hrobu se nikdy nedozvíme, jak Mlada vypadala

Oči výzkumníků se proto upřely k hrobu s označení JK-110, v němž měla podle zjištění minulých výzkumů odpočívat abatyše Anežka Přemyslovny, která zemřela v roce 1228. ovšem mimořádné provedení hrobu s unikátní prohlubní v oblasti hlavy ukazuje, že musela patřit někomu mnohem významnějšímu – a jediný, kdo z hlediska datace pohřbení vyhovuje, je právě Mlada. Bohužel díky prohlubni na hlavu právě v tomto místě došlo ke značnému poškození kostí ,takže z lebky se dochovalo jen několik fragmentů. I kdyby se tedy v budoucnu tato teorie potvrdila, nikdy se nedozvíme, jak kněžna Mlada vypadala.

Zdroj: Tajemný hrob na Hradě. Tisíciletá kostra patří kněžně, nebo záhadnému Přemyslovci – Aktuálně.cz (aktualne.cz), https://zpravy.aktualne.cz/domaci/hrob-knezna-mlada/r~f3a7b4bcac4d11ed8980ac1f6b220ee8/, https://www.stoplusjednicka.cz/doubravka-mlada-zbozne-premyslovske-dcery-bratrovraha-2

Díky unikátnímu hrobu se nikdy nedozvíme, jak Mlada vypadala Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.