Takhle se musí na drahotu – u základních potravin bude na několik měsíců cena snížena na minimum

U základních potravin jsou ceny v obchodech zpravidla pod drobnohledem. Každý ví, kolik ještě nedávno stálo obyčejné mléko nebo máslo, nemluvě o vajíčkách, cibuli a mrkvi. Dnešní ceny mají však k těm v minulosti opravdu daleko.

A co s tím? Státy v Evropě se snaží tento problém řešit různým způsoby. Polsko například na čas odpustilo či velmi snížilo DPH na potraviny, ve Francii jdou zase cestou nejnižších cen. A jak to bude vypadat?

Základní potraviny za minimální cenu?

Původně chtěla francouzská vláda definovat přesně stanovený seznam položek, které se budou muset prodávat za co nejnižší cenu (na což hodlá obchodním řetězcům samozřejmě značně přispět). Ty si však prosadily, že budou o obsahu tohoto spotřebního koše rozhodovat samy.

Například společnost Carrefour nabídne vládou dotované nízké ceny přibližně u 200 položek, řetězec Casino pak ohlašuje podobný krok hned u 500 z nich. Něco podobného by jistě mělo být zavedeno i u nás, co říkáte?

Foto: Pixabay

Co jsou základní potraviny

Bohužel není jasně patrné, jaké položky by se za tuto nízkou cenu měly prodávat. Patřit by do nich však určitě měly tyto:

  • Ovoce a zelenina bohatá na vitamíny, minerály, vlákninu a další důležité živiny.
  • Obilniny a cereálie – zahrnují chléb, rýži, těstoviny, ovesné vločky a další. Jsou významným zdrojem energie a obsahují také vlákninu, vitamíny a minerály.
  • Mléčné výrobky – mléko, sýry, jogurty a další. Tělu dodají vápník, bílkoviny a další důležité živiny.
  • Maso, ryby a vajíčka – jsou důležitým zdrojem bílkovin a dalších živin.
  • Luštěniny – například fazole, hrách, čočku a další, jež nabídnou například bílkoviny, vlákninu a dalších důležité živiny.

Tyto základní potraviny by měly být součástí každého jídelníčku, aby zajistily dostatek živin pro správné fungování těla. A budou-li k dostání za rozumnou cenu, tím lépe.

 

Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/francouzska-vlada-se-dohodla-s-retezci-na-nabidce-potravin-za-nizke-ceny/2335066, https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/francie-retezce-potraviny-dotovane-ceny.A230306_132913_eko-zahranicni_vebe

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.