Srí Lanka ukrývá pravou rajskou zahradu a chrám v oblacích

Srí Lanka na vás dýchne speciální atmosférou, která voní po čajích, tajemstvím a směsicí několika náboženství. Srí Lanka leží na ostrově Cejlon a od Indie ji izoluje řetěz korálových útesů známý jako Adamův most. Říká se jí „Zářivá země“ a je pravdou, že její pobřeží s bílými břehy se třpytí z daleka. Většina návštěvníků sem však nepřijíždí odpočívat na pobřeží, ale prozkoumat zajímavé lokality popsané v kronice.

Anuradhapura – střed starého Cejlonu

Anuradhapura je historicky nejstarší město na Srí Lance, jehož historie sahá až do 4. století před naším letopočtem. Bylo také hlavním městem celého ostrova po více než 1500 let, a právě z této doby se dochovaly četné památky. Ve své době bylo také největším zbožným městem na světě, v jehož zdech žilo v jednu chvíli až 10 000 mnichů. Většina návštěvníků Anuradhapury míří do Svaté čtvrti, kde se nachází Buddhův strom. Dle legendy se tento strom vyvinul ze štěpu stromu, pod nímž Buddha dosáhl v Indii osvícení.

Druhým místem návštěv je náboženská komunita Jetevana – mohutná stupa (buddhistický kostel), která byla ve starověku třetí nejvyšší stavbou na světě. Se svými 120 metry se umístila hned za pyramidami v Gíze. Dnes měří 70 metrů, ale stále vzbuzuje v návštěvnících údiv.

Sigiriya – Lví skála

Sigiriya je nádhernou památkou, a jde o asi 200 metrů vysokou kolmou skálu, která se tyčí k nebi. V 5. století se tak stala nejlépe zabezpečeným místem na světě. Na jejím úpatí jsou dodnes chráněny zbytky komplexu zahrad, bazénů a studní. Památkáři mohou ve vnitřních chodbách ocenit velké množství fresek a nástěnných maleb. Od roku 1982 je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.

Sirirya
Foto: Wikipedia commons, Mahesh Dias, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sigiriya1.jpg#/media/File:Sigiriya1.jpg

Město svatyní – Polonnaruwa a Dambulla

V roce 1070 Anuradhapura ztratila své postavení hlavního města tehdejšího Cejlonu. Nahradila ji Polonnaruwa, město svatyní a paláců z 11. století. Zříceniny paláce, proslulé lázně a zejména posvátné místo Gal Vihara, kde jsou 4 sochy Buddhy vytesané do jednoho skalního masivu, jsou chráněny dodnes. Polonnaruwa je v současnosti jedním z největších měst na Srí Lance, ale o titul hlavního města přišla v roce 1215.

Buddha
Zdroj: Pixabay

Za návštěvu stojí i 5 svatyní v oblasti Dambulla v centrální části Srí Lanky. V interiéru jeskynních svatyní je vytesáno více než 100 soch Buddhy v nejrůznějších podobách a pozicích. Zdi a stropy zdobí unikátní vyobrazení buddhistických motivů, které připomínají první století našeho letopočtu, kdy se zde konaly prvotní bohoslužby. Od roku 1991 je celý komplex navíc zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

K Buddhově zubu do Kandy

Kandy bylo posledním hlavním městem sinhálských vládců. V současnosti tvoří Sinhálci asi 74 % obyvatelstva, největší menšinu tvoří Tamilové, kteří usilují o nezávislost a z nichž někteří jsou napojeni na separatistickou partu Tamilští tygři. Pokud se vydáte do Kandy, nesmíte vynechat svatyni Buddhova zubu. Legenda praví, že zub byl vyjmut z pohřební hranice Buddhy a uložen v Anuradhapuře. Jeho zub tam sice neobjevíte, ale zato jsou zde četné úchvatné sochy Buddhy v nadživotní velikosti.

Zdroj info: kudyznudy.cz, cejstujme.cz

Náhledové foto: Wikimedia commons, Binuka poojan, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Beauty_of_Sigiriya_by_Binuka.jpg#/media/File:Beauty_of_Sigiriya_by_Binuka.jpg