Telč – nádherná část světového kulturního dědictví. Je to „ten“ nebo „ta“?

Telč

Město Telč se nachází na jihozápadě Moravy v jihlavském okrese v Kraji Vysočina. Historické jádro města Telče se stalo součástí světového kulturního dědictví UNESCO.

Tento urbanistický celek, který dokumentuje goticko-renesanční uměleckou kulturu je důvodem, proč je Telč tak historicky cenné dědictví.

Telč – Moravské Benátky

Moravské Benátky, jak se také Telči přezdívá, jsou známé především pro své reprezentační zámecké sídlo a jedinečnou kolekci měšťanských domů nacházejících se na náměstí.

První písemná zmínka o Telči pochází z roku 1315, nicméně podle místní pověsti vzniklo město již v roce 1099. K rozvoji Telče velkou měrou přispěl rod Vítkovců, který zde vybudoval kostel a hrad a taktéž město opevnil.

Foto: Pixabay

Dalšími majiteli panství, kteří významně přispěli k rozvoji města patří páni z Hradce. Renesančně dotvořil Telč Zachariáš z Hradce přibližně v druhé polovině 16. století.

Telč

Foto: Pixabay

Sakrální stavby

Pokud patříte mezi milovníky sakrálních památek, rozhodně si nenechte Telč ujít. Mezi dochované stavby, které stojí za shlédnutí patří:

  1. Kostel sv. Jakuba

  2. Jezuitská kolej

  3. Jezuitský kostel Jména Ježíšova

Expozici o historii města můžete objevovat v muzeu, které se nachází v bývalém purkrabství. Spolu s pohyblivým betlémem a etnografickými sbírka dozajista stojí za návštěvu.

Zámek a měšťanské domy

Historické jádro má po staletí svou původní tvář, kterou ji stvořil Zachariáš z Hradce. Uzavřené rybníky Štěpnický a Ulický a brány spolu s pozůstatky pozdně gotického opevnění spolu se sbírkou gotických a renesančních měšťanských domů, renesanční, barokní či klasicistní štíty a podloubí jsou ojedinělé a obdivuhodné skvosty architektury.

Renesanční zámek z 16. století, který stojí na místě původního gotického hradu je dominantou Telče. Zámek obklopuje renesanční zahrada a anglický park spolu s klasicistním skleníkem. Jan Zrzavý, český avantgardní malíř má v zámecké zahradě galerii.

Moderní Telč

Telč není pouze historie a památky, byť nádherné. Telč také pořádá mnoho kulturních a festivalových akcí, které můžete navštívit:

  • Prázdniny v Telčí

  • Telčské parní léto

  • Svatováclavské časy

Můžete tedy spojit prohlídku historické Telče s moderním festivalovým či kulturním zážitkem a uspokojit chutě jak na historii tak na modernu.

A jen malá hádanka. Víte, že pojmenování Telč je ženského rodu?

Zdroje: https://cs.wikipedia.org/wiki/Tel%C4%8D#cite_note-16https://www.atlasceska.cz/pamatky/telc-historicke-centrum-unesco-14406https://www.kudyznudy.cz/ceska-nej/unesco/historicke-centrum-telce

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.