Devět skal

Tip na výlet: Žďárské vrchy

Vysočina nabízí spoustu možností pro výlety, hlavními tipy jsou výlety do Žďárských vrchů. CHKO Žďárské vrchy tvoří především skalní útvary a mezi ty nejvyšší patří Devět Skal, hlavní lákadlo vrchů a cíl naší turistické trasy ve Žďárských vrších.

Žďárské vrchy a Devět skal

Nejkrásnější trasou jeprávě okružní trasa přes Devět Skal.  Východiskem trasy bude Blatina, osada vzniklá v 18. Století. Blatina však nenese tento název po celou dobu. Dříve se jmenovala Najtštift nebo- li Novosady. Tato nová osada vznikla kvůli železářské výrobě a potřebě dřevěného uhlí. V roce 1707 se však novoměstské panství rozhodlo vymýcenou oblast neosázet.  Dělníci v lesích si tak na tomto místě mohli postavit domky a obdělávat půdu sami. Lákadlem pro návštěvníky Blatina jsou právě starobylá stavení a na jaře rozkvetlé louky či pastviny.

Přes Černou Skálu

Tou nejrychlejší a zároveň nejkratší cestou nepůjdete po značkách, ale právě po neznačených cestičkách. Zda jdete správně, se ujistíte, když budete míjet malý pomníček lesníků. Pomník se nachází v místě, kde se kříží zelená značka s červenou. Za křižovatkou, se držíte stále rovně, až dojdete k informační tabuli, která informuje o Černé skále. Skála je dlouhá 70 metrů a vysoká 15 metrů.  Že je skála mohutná, se nejvíce přesvědčíte shora. Na zpáteční cestě z Černé skály se dostanete zpět na lesní cestu, a pokud půjdete stále rovně a nikam neodbočíte, spatříte Devět skal. Ovšem je taky možné, že při slunečném počasí uvidíte svítit Bílou skálu, neodoláte a zkratkou se k ní vydáte.

Samotný výstup

Pokud jste se přece jen rozhodli sejít z cesty a Bílou skálu navštívit, čeká vás od ní už jen 1,5 kilometrů dlouhá cesta na Devět skal. Mezi Bílou skálou a Devíti skalami uvidíte různá malá skaliska, která vytvářejí tzv. skalní město.  Devět skal je součástí labyrintu nejvyšší ch kót, které tvoří tři skalní hřebeny, devět věží a další věžičky. Nejvyšší kóta je ohraničena zábradlím a od ní je ten nejlepší a nejkrásnější výhled až na Sněžku.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.